Напредналата жътва нажежи ценовата обстановка на пазара на зърно на Пловдивска стокова борса. По време на 28-та редовна търговска сесия котировките "купува" за различните зърнени култури заеха възходяща позиция.
При около 70 % ожъната пшеница, очаквана реколта от около 4 млн. тона (4,458 млн. тона реколта 2011 год.) и изключително добри качествени показатели (над 80 % от реколтата с много добри и отлични показатели - добив на мокър глутен надвишаващ 28 единици, а на места достигащ 32-34 единици), купувачите коригираха цените на търсене на пшеница от нова реколта с около 16 % по-високо спрямо началото на м. юли. От 320 лв./т те достигнаха нива от 370 лв./т без ДДС.
Купувачите подходиха внимателно към ценовите рекорди, постигнати на извънборсовия пазар достигащи нива от 420 лв./т без ДДС, но с уговорката, че става дума за количества за износ. Причините за тези високи и незапомнени досега стартови ценови нива за суровината за насъщния се коренят в ценовата ескалация на зърнените пазари в САЩ и Европа. Сериозното засушаване в САЩ и очакваната по-ниска реколта в световен мащаб - корекция от 671 на 665 млн.тона пшеница и световно потребление достигащо 682 млн.тона взриви котировките на най-голямата борса в Чикаго с около 34 % за последния месец (от 228 щат.дол./ т преди 30 дни до 305 щат. дол./т сега).
Не е без значение да се посочи, че при тази ситуация на борсовите пазари се насочи сериозен обем спекулативен капитал на големите инвестиционни фондове в очакване на големи печалби. Друга причина за ценовата ескплозия през последния месец е и прогнозното очакване за драстичен спад на реколтите в Русия след наводненията през миналата седмица - от 56,8 млн. тона от миналата реколта на 49 млн. тона сега. Песимистични са и прогнозите за Украйна и Казахстан - от 22 млн. тона през миналата година до около 14 млн. тона нова реколта за всяка поотделно.
На този фон очакванията на борсовите експерти по отношение ценовото развитие са противоречиви. От една страна ще имаме излишък от над 2 млн. тона за износ, където цените ще се доближават до международните, а от друга страна ниската платежоспособност на населението и намаляващото потребление на хлебни изделия ще оказва възпиращо ценово въздействие.
При тази обстановка на пазара на пшеницата мелничарите повишиха с над 6 % и цената на предлаганото брашно - тип 500 достигна 550 лв./т, тип 700 - 540 лв./т, а тип 1150 - 515 лв./т без ДДС. Тези цени все още не са повлияни от тазгодишната реколта, поради преходния остатък от около 300 хил. тона пшеница от миналата година.