© | | Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още | |
Проведеният от 24 до 31 юли 2013 в гр. Тайпе (Тайван) Международен турнир на младите физици (International Young Physicists' Tournament) донесе успех за България. Нашият национален отбор спечели 7 бронзови медала - 5 за всеки участник в отбора и 2 за треньорите. Турнирът, известен още като Световна купа по физика (The Physics World Cup), е вторият по масовост и престиж международен форум за ученици от средния курс на обучение, с интереси към физиката. Тази година бе неговото 26-то издание с участието на 26 отбора от цял свят.Постижение е, че Пловдивският университет, чрез факултет Физика и инженерни технологии, има значим принос за постигнатия успех. Двама наши преподаватели участваха в журито на националното състезание и при селекцията на националния отбор. Тази година наш колега бе и един от треньорите на отбора и член на журито в международния турнир.
За участие в националния отбор се изискват не само теоретични познания по физика, но и експериментални умения. Допълнително предизвикателство за нашите участници е доброто ниво на владеене на английски, който е официалният език на турнира.
Националната селекция определи състава на националния отбор, като тази година това бяха: Искрен Ванков - капитан (МГ "Д-р П. Берон" гр. Варна) и членове Николай Николов (МГ "Д-р П. Берон" гр. Варна), Калоян Дърмонер (МГ "Д-р П. Берон" гр. Варна), Николай Николов (ПМГ "Н. Попович" гр. Шумен) и Виктор Кузманов (Американски Колеж, гр. София). За треньори бяха определени гл.ас. д-р Гинка Екснер (Пловдивски Университет) и Аслихан Илияз (студент в Софийски Университет и член на националния отбор от предишни издания на турнира).
В подготовката на отбора от страна на Пловдивски университет се включиха още доц. Теменужка Йовчева, като тя бе и член на Националното жури, както и други наши колеги (физик Георги Иванов, инж. Минчо Христов, доц. Мария Марудова, проф. Драгия Иванов). За целите на експерименталното обезпечаване при решаването на задачите бе използвана и материалната базата на факултет Физика и инженерни технологии.
Турнирът дължи огромната си популярност на изключително нетрадиционния си формат. По регламент в края на всяко издание се подготвят 17 научни проблема, някои от които нямат точно научно решение и в световен мащаб. Желаещите да участват в този формат получават условията и работят по задачите. По време на турнира, предварително подготвените решения се представят от член на отбора.
Състезанието се провежда под формата на "битки", във всяка от които участват 3 отбора. Всеки отбор получава роля: Докладчик, Опонент или Рецензент. Във всеки етап от битката участва по един представител от всеки от трите отбора. Атмосферата е като на рицарски турнир, в който с честен дуел трябва да победи по-добрият.
Сценарият на "битката" включва следните дейности: Опонентът предизвиква Докладчика на избрана от отбора-опонент задача (проблем), Докладчикът представя задачата и след това се провежда дискусия между Докладчика и Опонента. Целта е изясняване на неточностите или грешките, допуснати от Докладчика.
След приключване на дискусията Рецензентът има право на въпроси към двамата други участници в битката. Накрая той обобщава позициите на Докладчика и Опонента, като дава и своето становище за знанията и уменията на двете страни. Следват въпросите от журито и неговото гласуване с оценки от 1 до 10 за всеки участник. Журито е с доста разнороден състав, като са включени учители, университетски преподаватели и независими оценители (колеги физици, реализирали се в бизнес-средите).
Следва размяна на ролите на отборите и битката приключва след като всеки отбор е изпълнявал и трите роли.
Спонсор на отбора беше Фондация "Америка за България", съвместно с МОМН. Следващият Международен Турнир на Младите Физици ще се проведе в гр. Шрюсбъри, Обединеното Кралство през м. юли 2014 г. |