© | | 8% от студентите в Пловдив имат наблюдения за корупционни практики, при които преподавател иска подкуп, за не скъса студент на изпит. 10% от студентите пък имат лични впечатления за случаи, в които студент плаща, за да вземе изпит. 58% преписват по време на изпит, а 36% имат пряк опит в писане на чужда домашна работа. Това сочат данните от изследване на корупцията във висшето образование, проведено от Младежко сдружение за мирно развитие на Балканите. Изследването е направено по проект, финансиран от институт "Отворено общество", и обхваща университети в Загреб, Молдова, Скопие, Пловдив и Белград.
Според данните от изследването Пловдив е в края на класацията за корупционни практики, като водещи са Скопие и Молдова, където съответно 22% и 20% от студентите са отговорили, че имат лични наблюдения за даване или получаване на подкуп от преподавател.
Според данните от изследването и в петте университета студентите не са склонни да докладват, ако станат свидетели на корупция. Три са най-често посочваните причини се премълчи корупцията - липсата на вяра, че може да се промени нещо, незнанието на кого да се съобщи за порочната практика и страха от възмездие - че този, срещу когото е подаден сигналът, би търсил отплата.
Според изследването корупцията съвсем не е сред най-големите проблеми на висшето образование. Студентите от Пловдив са посочили на първо място безотговорното отношение на студентите към образователния процес.
Източник: радио "Пловдив" |