Макар че им трябват само 17 подписа, общинските съветници от ГЕРБ ще поканят всичките си колеги от местния парламент да се подпишат под искането за свикването на извънредна сесия на 9 септември - ден преди обявеното Общо събрание на "Пълдин туринвест" АД, доминирано от бизнесмена Георги Гергов, чрез което бе приватизиран Панаирът. Намерението е да бъдат поканени и петимата членове на Съвета на директорите, за да се подреди пъзелът за случващото се в дружеството.
Какво налага тази извънредна сесия - заместник-председателят на Общинския съвет Сузана Николова от ГЕРБ пред Plovdiv24.bg:
- Госпожо Николова, казахте, че сте плакала, когато сте чели протоколите, свързани с дружеството?...
- Аз съм израснала в Пловдив, баба ми е коренячка... Наистина плаках, като разбрах как с лека ръка 360 хиляди квадратни метра от територията на Пловдив са отишли в това дружество и не е ясно дали не е безвъзвратно изгубена. Съветът на директорите не само, че е работил непрозрачно, но, меко казано, се е заигравал с апортираните общински имоти.
- Какво точно е апортирано?
- 6 хиляди квадратни метра дворни места и близо още 3-4 хиляди квадрата застроени площи в Стария град, паркинги, зелени площи пред и около Панаира, на ул. "Сава Муткуров" - около 18 хиляди квадрата, 230 хиляди кв. м разсадник. Дори в парк "Отдих и култура" има апортирани терени, почти няма непипнато място в града. И срещу всичко това, взето с решение № 177 от 15 юни 2006 г. от тогавашния Общински съвет, са натрупани загуби за близо 70 милиона лева. Това са обобщените данни от отчетите за 2006-а, 2007-ма, 2008-ма и 2009-а година, които сега се иска да бъдат приети всички накуп. Насроченото за 10 септември Общо събрание е първото събиране на акционерите след учредителното събрание през 2006 г. Не може директорите да бъдат освободени от отговорност, както ни се предлага.
- Има ли обяснение за загубите?
- Губим от апортираните имоти. Поради стагнацията на пазара се били обезценили много. Но дори първоначалната оценка на вложеното общинско имущество е многократно занижена в сравнение със собствеността, с която фирмите на
Георги Гергов се включват в предложеното от него публично-частно партньорство. Затова ще поискаме на извънредната сесия да се сформира комисия, която да направи проверка и да се възложи нова оценка. Трябва да разберем как точно се изпълнява решението ва Общинския съвет дружеството да поддържа и управлява сградния фонд в Стария град, дали развива възложената му хотелиерска и ресторантьорска дейност и изградило ли е нови туристически обекти.
- Очаквате ли да получите исканите отговори?
-Задължително трябва да разберем защо след като сме апортирали 360 декара, не сме получили нищо. Междувременно - неясно как делът на общината е паднал до 24,98% при забрана квотата ни да е под 25%. Според последния отчет 73,36% се държат от "Булинвест 90" АД, която изведнъж, без документални обяснения, се появява на мястото на "Евроглобул" АД, другите 1,66% от акциите са у други лица. Затова искаме да присъстват директорите - за да ни кажат кой притежава големия пакет от акции. Първоначално в директорския борд са били
Георги Гергов, Кольо Раков, Запрян Раков, Красимир Обретенов и Степан Ерамян. Сега на мястото на Гергов е вписана Мария Цолова.
- Очаквате и от кмета, наред с Вас, да пророни сълза?
- Нали сам каза, че е с меко сърце. Да пророни тогава поне някоя сълза за изгубената пловдивска територия, а не
само да се разстройва, когато аз казвам истини. Може ли един ден да се събудим и да се окаже, че Стария град не струва нищо и вече не е на пловдивчани?... Мисля, че това ще разстрои хората много повече, отколкото кметските писъци за едни пари, които все търси и ги няма.
- Възможно ли е да поискате разваляне на сделката?
- Нашите юристи проучват възможностите за това.