Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още |
|
Бивши и настоящи студенти от УХТ: | виж още |
|
Бивши и настоящи студенти от МУ - Пловдив: | виж още |
|
Бивши и настоящи студенти от АМТИИ: | виж още |
|
Европейската нощ на учените 2014 се провежда по едно и също време в около 300 града в цяла Европа и по света. В България в програмата ще се включат градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе. Надсловът за втора поредна година е "Учените в триъгълника на знанието" - "Европейска нощ на учените 2014" K-TRIO 2 (Researchers in Knowledge Тriangle). Специален акцент в програмата на пловдивските висши училища е поставен върху Годината на човешкия мозък.
Проектът K-TRIO 2 за "Европейска нощ на учените" се финансира от Европейската комисия по дейностите "Мария Склодовска-Кюри" на програма "Хоризонт 2020". ПУ "Паисий Хилендарски" е част от консорциум участници, сред които са Нов български университе - координатор на проекта, Британски съвет в България, Единен център за иновации към БАН, Департамент за информация и преквалификация на учители към Тракийския университет, Медицински университет - Пловдив, Медицински университет - Варна, Русенски университет "Ангел Кънчев".
След официалното откриване в 17:00 ч. днес от ректора на ПУ "Паисий Хилендарски" проф. д-р Запрян Козлуджов в зала "Компас" на университета стартира модулът с публични лекции, посветени на годината на човешкия мозък под надслов "Как научните изследвания на човешкия език носят полза на бъдещите поколения".
ПУ организира и изложба със снимки от Националния фотоконкурс "Пътешествия в света на знанието. Науката през моите очи". Победителите ще получат наградите си между 18:15 и 18:30 ч. в зала "Компас". Във фотоконкурса участваха 24 автори с общо 79 любителски фотографии. Първите 20 фотографии по брой на гласовете в социалната мрежа оформят фотографската изложба. Постерите ще бъдат изложени на открито в западния двора на университета от 26 до 30 септември.
Веднага след церемонията по връчването на наградите от фотоконкура е модулът "Европейски корнер", в който тази година е предвидено представяне на стихосбирката "Стъпки 6" с поетични творби на български учени. От 19:00 до 20:00 ч. в същата зала с призива "Запознай се с учен" отваря врати Научното кафене "Кристалография" с домакин доц. Стела Статкова от Химическия факултет.
По същото време в западния двор на Ректората ще започне представянето на теренните лаборатории на университета. Тази година ще бъде подредена изложба на студентите от Философско-историческия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски" със снимки от теренните им проучвания на тема "Културно-историческо наследство в Средните Родопи - Загражден, Давидково, Стърница".
В Медицинския университет Нощта на учените стартира в късния следобeд - 16:00 часа в Аудиторния комплекс на бул. "Васил Априлов" №15А. До 18:30 ч. там ще се проведе дебатът "Човешкият мозък - отвъд границите на познанието", посветен на невронауката и предизвикателството да помечтаем отвъд постиженията на съвременната наука. Като участник в един от съревноващите се отбори е поканена и доц. д-р Мария Шнитер от Философско-историческия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски". Модератор на дебата е тв водеща д-р Неделя Щонова. Отборът победител ще получи възможността да участва в престижен международен научен форум.
Петъчното соаре "Храна за размисъл", организирано от 18.30 до 23.00 ч. в Аудиторния комплекс, включва няколко забавни формата: "Танцувай с мен"; "Арт ателие"; Клуб "Интелигентност" с участието на проф. д-р Дроздстой Стоянов и негови студенти; Градинско парти и Коктейл "Храна за мозъка".
От 14:00 до 17:00 ч. МУ - Пловдив съвместно с УХТ организира пътуваща академия, в нейните рамки студенти, докторанти и млади учени от двата университета ще направят презентации в хуманитарни и професионални гимназии под тепетата.
Свое "Научно кафене" е обособил и Университетът по хранителни технологии. То е под надслов "Постиженията на младите изследователи - нови рецепти и технологии" и ще се проведе от 18:00 до 20:00 ч. А след него до 22:00 ч. ще бъде открита изложбата с дегустация "Храни, стимулиращи мозъка".
По традиция от предишни години студенти и преподаватели от АМТИИ ще дефилират от Стария град до Римския стадион във времето от 19:00 до 19:30 ч., където от 20:00 до 22:00 ч. пловдивчани и гости на града ще имат удоволствието да присъстват на концерта "Кристално чисто" с изцяло автентичен български фолклор. Изпълнители са академичният ансамбъл на АМТИИ с ръководител проф. акад. Милчо Василев и хореограф Стефан Йорданов, както и студенти от Педагогическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски".
Тъй като концертът освен финално събитие е и музикалното послание на програмата, за зрителите е предвиден открит дансинг под звуците на неравноделните ритми на българската фолклорна музика.
Още по темата (3): | |