ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Нов апарат в МУ помага за диагностика на Алцхаймер, мозъчен инсулт и Паркинсонова болест
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:10 / 13.01.2016Коментари (0)2507
©
Бивши и настоящи студенти от
МУ - Пловдив:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Единственият в България апарат за функционално-магнитно-резонансно изобразяване е в Пловдив. Той е една от последните придобивки на Медицински университет-Пловдив. 

"Апаратът помага за ранната диагностика на неврологични заболявания и за предоперативна и следоперативната им оценка", разкри професорът по психология д-р Дроздстой Стоянов и допълни, че уредът помага и за оптимизацията на лечението и на избора на медикаменти в психиатрията.

Благодарение на апарата могат да се диагностицират някои от най-разпространените болести на мозъка и нервната система - болест на Алцхаймер, мозъчен инсулт, Паркинсонова болест, както и да се помогне за лечението на шизофрения и депресивни разстройства.

Уредът работи от няколко месеца, като продължава обучението на персонала, за да може той да бъде вграден още по-ползотворно в клиничната практика, неврологията, психиатрията и неврохирургията в България. 

Именно обучението на персонала за работа с апарата е една от целите на сътрудничеството с Университета в Лозана, Швейцария. Един от най-изявените преподаватели на висшето учебно заведение бе гост в МУ-Пловдив.

Професор д-р Богдан Драгански представи пред специалисти лекция на тема "Анатомични изследвания на мозъка с помощта на компютър - alea iacta est ".

"Целта на лекцията е да осъществим пръв контакт, да представим с какво работим и да видим какво е интересно на лекарите", заяви професор Драгански.

Професор Драгански похвали новооткрития Комплекс за транслационни невронауки, изграден по проект на МУ-Пловдив. Лекцията на специалиста бе продължение на специализираното обучение там.

"Това тук е един модерен център, който може да се сравни с центрове в Лондон, Лозана и други големи градове, в които съм работил. Той се прави не само от архитекти, но и от хората, които работят в него. Това, което е важно в случая на Медицински университет - Пловдив, е подкрепата на ректора, която е от основно значение", обясни професорът.

Идеята е да се стигне до едно интернационално сътрудничество, от което Лозана и Пловдив да имат полза.

"То, отвъд наука, познания и експертиза, ще се изразява в общи проекти и кандидатстване за европейски средства. А също така и обмяна на студенти, което ще е и първата стъпка", обясни професор Драгански.

Той обясни, че Алцхаймер и мозъчните удари са най-масово разпространените болести на мозъка. При първата болест се търси начин тя да бъде диагностицирана преди да се е развила до етап, в който пациентът вече се нуждае от постоянна подкрепа. 

При мозъчните удари, след като са изпуснати превантивните моменти и ударът е станал, целта е да се определи как най-добре да се рехабилитират хората и да се възвърнат изгубените функции.

"Точно такъв център, какъвто има тук, е на път да направи връзката между това, което виждаме в клиниката като проблем, но не можем да го решим и това, което науката предлага като възможни решения", заяви професор Драгански в МУ-Пловдив.

Като невроучен професорът участва и в десетгодишния международен проект за човешкия мозък "Human Brain Project".

"Това, което виждаме в последните 10-15 години като развитие на технологиите, влиза и в науката за мозъка. Ние се опитваме да разберем как работи мозъка, за да построим компютри, които да работят още по-добре", разказа той.

"Но не, за да заместят нас! Целта е и наука, и клинична работа да имат полза", допълни професор д-р Богдан Драгански.

Освен студенти и специалисти, на лекцията му присъстваше ректорът на МУ чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев и заместник-ректорите по "Международно сътрудничество" и "Качество и акредитация" проф. д-р Мариана Мурджева и проф. д-р Стефан Сивков.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: