Нов апарат за литотрипсия в Клиниката по урология на УМБАЛ "Свети Георги"

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:09 / 22.04.2013
12326
С нов литотриптер от високия четвърти клас разполага вече Кабинетът по екстракорпорална литотрипсия на Клиниката по урология на УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив. Апаратът е последно поколение за извънтелесна литотрипсия - с нов тип генератор с електрокондуктивна технология, която гарантира голяма мощност и прецизност при разбиване на камъни в бъбреците. Това съобщиха от болницата.

С новата придобивка значително ще се подобри лечебния процес при пациентите с бъбречно-каменна болест и усложненията от нея, като им се осигури много по-краткотраен престой, безболезнени интервенции и многократно по-бързо възстановяване.

Екстракорпоралната литотрипсия (ЕКЛТ) е метод за извънтелесно разрушаване на камъни в пикочо-отделителната система с фокусирани ударни вълни. Те се генерират в апарат извън тялото на пациента и се насочват под рентгенов контрол в кристалната решетка на камъка. Под действието на фокусираните вълни структурата на камъка се разрушава и разтрошените дребни частици се изхвърлят по естествения ход на урината.

Основата на екстракорпоралната литотрипсия е да се фокусират ударни вълни върху камъка - т. нар. конкремент, без да се предизвиква увреждане на околните тъкани. За разлика от първите модели, при модерните литотриптери е възможно "разбиване на камъни" както в бъбрека, така също и по цялото протежение на уретера, включително и на камъни в пикочния мехур.

Един сеанс на ЕКЛТ продължава средно около 30 минути - приблизително 2500 - 3000 удара, като се понася добре от пациентите. В много редки случаи, когато пациентът е по-чувствителен, се налага поставянето на "упойка", но като цяло с новия апарат от висок клас не се усеща болка и травмата за околните тъкани е минимална.

На разбиване с ЕКЛТ могат да бъдат подложени почти всички бъбречни камъни с размери по-малки от 2,5-3 см, почти всички уретерни, както и голяма част от мехурните. Към литотрипсията трябва да се пристъпи обаче след лекарска преценка на цялостното състояние на пациента и конкретно - на пикочо-отделителната система. Това е задължително, защото въпреки огромния прогрес на метода като минимално инвазивна процедура съществуват и противопоказания като бременност, активна инфекция, запушване на уретера, анатомични аномалии и др.

Литотрипсиите ще се извършват по клинична пътека №75с минимален престой до 24 часа в стационара на Клиниката по урология, обясниха оттам. Подходът към всеки пациент е подчинен на цялостното обхващане на хода на заболяването и минимизирането на риска от възможни усложнения, потвърдиха от Клиниката по урология. Националната здравноосигурителна каса заплаща по клинична пътека до две терапевтични сесии на всеки бъбрек за период от 12 месеца.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Очевидец: Момиче бе в безсъзнание, откараха я към Пловдив
Снегът е на 20 километра от Пловдив
BMW отнесе мантинелата на основен пловдивски булевард, полиция и ...
Ключова рокада в Община Пловдив
Шофьор олекна с 1350 лв., 18 контролни точки и остана без книжка ...
С ледено шоу откриват Ice Park Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).