© | Д-р Веселина Андонова и новия апарат за ултразвуково изследване на мозъчните кръвоносни съдове в МБАЛ „Св. Пантелеймон” | България е в челната класация по брой починали пациенти заради мозъчно-съдови заболявания, в Пловдив процентът също е висок. Най-често българите страдат от инсулт. Малко хора обаче знаят какво трябва да се направи, ако получат изтръпване или частична пареза на половината тяло. "Още при първите симптоми за слабост, изтръпване и говорни нарушения, трябва пациентът да постъпи в болница", обяснява д-р Веселина Андонова - завеждащ "Неврологично отделение" в МБАЛ "Свети Пантелеймон" в Пловдив.
Именно в пловдивската болница за първи път в България е приложен метод за лечение на остър исхемичен инсулт, известен като тромболиза. В тялото се вкарва лекарство, което разтваря тромба и отпушва кръвоносния съд. За да има ефект обаче, инжекцията с разтвора трябва да се бие до четири часа и половина след първия симптом. "Времето от вратата до иглата сме го свели до 60 минути", казва още д-р Андонова.
При постъпването в болница на пациента му се правят бързи изследвания, за да се установи дали наистина се касае за инсулт. 55% от хората, на които е приложена тромболиза, се възстановяват напълно.
"След прилагането на метода, виждаме как пациента се раздвижва и в голяма част от случаите нямаме увреждане или инвадилизация, каквото често се случва при получаването на инсулт", твърдят невролози.
Годишно в отделението се лекуват 3600 души, като 1000 от тях са с инсулт. Тази година методът тромболиза е направен на 10 пациента, защото толкова са постъпили в болница преди четвъртия час от първия симптом на заболяването. В пловдивското отделение досега са извършени общо 66 тромболизи, като това го нарежда на първо място в страната.
Неврологичното отделение в МБАЛ "Свети Пантелеймон" съществува от 1980 година. Миналата година ръководството на болницата е отчело високия пациентопоток и по тази причина е извършило цялостен ремонт на отделението. Той струва 65 хиляди лева. Направена е втора зала за интензивно лечение, нова операционна зала и нова кислородна инсталация. Има и обновени манипулационни. Това е подобрило работата на лекарите и битовите условия в отделението, защото от пет легла, сега в стая могат да се лекуват по четирима пациенти. Между леглата са изградени специални прегради, а за всяка стая има изграден санитарен възел, оборудван за трудноподвижни хора.
Закупен е и нов апарат за ултразвуково изследване на мозъчните кръвоносни съдове, което позволява диагнозата "инсулт" да се постави бързо и така да се спасят повече човешки животи. |