Нов музей в Пловдив, само на още едно място в Европа има подобен

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
16:00 / 30.03.2024
3499
До средата на годината в Пловдив ще отвори врати Музеят на ютията. Това съобщи в предаването "Цветовете на Пловдив“ на Радио "Фокус“ Грозделина Георгиева, уредник в Регионалния етнографски музей. Той ще се намира в Къщата на ангелите, на ул. "Съборна" 22. Цялата текстова подложка за музея в момента се подготвя от уредниците на Етнографския музей, а специално студио ще се погрижи за осветлението на витрините.

Всяка зала ще се изпълни по различен начин. Очаква се това да бъде един нов, цветен, интерактивен музей, като по стените ще се пускат прожекции на различни ютии във времето.

"Ютиите имат много символи, които представляват богини. Опитваме се да изкараме есенцията на този уред“, посочи Грозделина Георгиева.

Пловдивският музей на ютията ще бъде вторият по рода си след този във Франция.

"Но той ще се отличава значително от френския. Там ютиите са наредени на стелажи, а при нас искаме да го направим по съвсем друг начин - с история на ютията, кой тип по кое време възниква. Този уред се води от много неща. Изобретенията изникват според нуждите на времето“, каза още Георгиева.

БДЖ, например, са си поръчвали ютии с техния знак.

Музеят най-вероятно ще се казва "Пътят на ютията“, като до месец май трябва да се избистри концепцията.  

"Нашият музей ще бъде различен. Решихме едната зала, централната, да бъде зала на българското. Там ще бъдат посочени български патенти на ютии. Има много такива, имаме специфични модели, които ги няма другаде. По това ще се отличава нашият музей, типично локално ще пресъздадем пътят на ютията и търговията, която се е правил. Имаме пловдивчани, които са патентовали уреда, по-стари модели от него“, каза още Грозделина Георгиева.

Пловдивският музей на ютията ще разполага с 1300 експоната, любезно предоставени от художника Димитър Добрев. Те са събирани от него в продължение на 40 години.

"Ще се опитаме да направим един съвременан и визуален музей,с допълнителни ефекти и пресъздаване на огъня, когато гледаш ютия с огън, например. Някои хора въобще не са виждали такава ютии. При тях се глади през плат, това е тежко обслужване, затова много дълго време гладачите са били само мъже“, поясни Грозделина Георгиева.

Виж коментарите (0)

Още по темата (202):
28.11.2024 Интересното съоръжение, което остава винаги в периферията на туристическия поток в Пловдив
27.11.2024 Какво е новото във фестивала "Златен ритон" тази година слушайте в предаването "Цветовете на Пловдив"
26.11.2024 За акведуктите на Филипопол слушайте в предаването "Цветовете на Пловдив"
25.11.2024 Кой носи вина за мухлясалите мозайки в Епископската базилика на Филипопол, слушайте в предаването "Цветовете на Пловдив"
23.11.2024 Археолог за разкопките в центъра на Пловдив: Обектът даде доста информация за обитаването на Филипопол
22.11.2024 Радост Иванова, ТТР: Една от основните ни задачи е да се подобри качеството на туристическия продукт
Още новини от Новини от Пловдив:
КЗК поряза КАБ за СУ "Св. Патриарх Евтимий"
Пуснаха водата в Пловдив след тежката авария, положението на ул. ...
Полиция блокира района на аварията
Бизнесмен от Пловдив: Не знаех, че това е Грета Тунберг, бяха в о...
10 огнеборци гасиха пожар в Пловдив, има пострадал млад мъж
Хората са бесни: Безобразие, гето! В такъв Пловдив ли ще живеем?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).