Нови археологически открития на Източната порта

Автор: Диана Бикова
Коментари (0)
08:59 / 27.01.2022
12656
Десетки предмети с култово предназначение са били открити при последните археологически проучвания на Източната порта. Вотивите са намерени в запазено от вековете помещение в останки от ранноримска сграда на ул. "Митрополит Панарет", предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Колекцията находки съдържа жертвеници, лампички, статуетки от глина на различни божества, сред които бюст на гръцките богове Атина, Афродита и Хермес, както и много зооморфни съдове. Една от фигурките на богиня е с позлатено лице, каквато досега не е намирана у нас.

Според археолозите, помещението, в което са намерени статуетките, е имало култово предназначение. Вотивите се дарявали като обет (от латинската дума "ex-voto"), вследствие на обещание, на вричане. Старите българи ги наричат оброци и с тях се отправяли към боговете молби за здраве, за рожба, за изцеление, за благополучие, за преуспяване, за здравето на животните и за плодородие. 

По предписание на Министерство на културата е проучена и зоната на късноантичната порта. Целта на допълнителното обследване е да се изяснят строителните фази на целия комплекс. Ръководители на археологическото проучване на обекта са Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева. Финансирането бе осигурено от бюджета на Община Пловдив.

Археологическият паметник на културата – комплекс "Източна порта на Филипопол“ е част от големия проект "По крепостните стени на Филипопол" - насочен към развитието на две конкурентноспособни туристически атракции в историческия резерват "Старинен Пловдив".

Целта на големия проект е чрез консервация, реставрация и експониране на античния комплекс "Източна порта на "Филипопол" и на Археологически комплекс "Небет тепе" и цялостната им социализация да се подкрепи превръщането на тези археологически недвижими културни ценности с категория "национално значение", в предпочитани туристически атракции, предлагащи подходящи условия за целогодишно посещаване. Стойността на бюджета е 6 009 151.89 лева, от тях финансиране от ЕС – ЕФРР- 5 107 779.11 лв. и национално финансиране-901 372.78. Осъществява се по оперативна програма "Региони в растеж“, Приоритетни оси "Регионален туризъм“, Наименование на процедура "Развитие на туристически атракции“.

"Източната порта“ е сред най-значимите обекти в безценното културно-историческо наследство на Пловдив. Обектът е разкрит през 1976-1978 г. от археолозите Лилия Ботушарова Елена Кесякова. Добре запазена и почистена е широката 13 м централна улица /една от най-широките в Римската империя/, архитектурните елементи в римо-коринтски стил, тротоарите и останките от прилежащите сгради. Оттук е бил пътят към Константинопол, императори са минавали под триумфалната арка на това място, отивало се и към пристанището на река Марица.

Виж коментарите (0)

Още по темата (68):
22.11.2024 Две общински предприятия ще пазят от набези Източната порта на Филипопол
19.11.2024 Мая Мартинова за Източната порта на Филипопол: Един от най-значителните археологически комплекси
19.11.2024 След 16 години говорене: Пловдив има нова перла в короната
19.11.2024 В Пловдив официално откриват Източната порта
15.11.2024 Нов диамант в короната на древния Пловдив, откриват го във вторник
23.10.2024 Отвориха за посетители Източната порта, първите поразии са факт
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдив е изправен пред голям проблем
Коледният дух завладява Пловдив
Известно пловдивско семейство станаха баба и дядо, зетят - марока...
Супер промоция от Драмата в Пловдив за Черния петък
Камарата на строителите обвиниха КАБ и САБ в лъжа след брифинга в...
"Столипиново в Европа" алармира за масово изселване на българи от...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).