Навлизането на безизкопните методи и технологии при изпълнението на инфраструктурни проекти само може да гарантира тяхното успешно завършване, съобразено със съвременните изисквания за намаление на смущенията в градската среда и запазване на околната среда. МРРБ си е поставило за цел следващите няколко години да бъдат знакови за инфраструктурните проекти на България. Нужно е да обединим общи усилия за постигане на максимално добри крайни резултати - се казва в приветствието на министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, обявено от заместник-министър Екатерина Захариева. Тя запозна присъстващите с това, което се случва в МРРБ във връзка с дейността по Закона за водите.
Според зам.-министър Захариева този закон ще свърши една наистина важна задача, която ще бъде изключително полезна и за технологиите - предмет на настоящата конференция, а именно - описването на ВиК системите и съоръженията в България. Все още 118 общини, 7 областни управи и 17 общински "В и К" дружества не са предали в МРРБ списъците. Когато е започнало описването на имуществото е станало ясно, че няма достатъчна яснота за всички съществуващи изградени ВиК системи и съоръжения. Данните към края на миналата година са за 71 900 км водоснабдителни мрежи и 9200 км канализационни мрежи.
Приветствия към участниците отправиха изпълнителният директор на ФРМС Здравко Сечков и Стефан Желязков - председател на Българската асоциация по безизкопни технологии, която е организатор на престижното събитие. В програмата през първия ден бяха разгледани ефективното използване на съвременни технологии и материали при изграждането на В и К инфраструктура. Вторият ден от работата на националната конференция ще започне в 9.30 часа с демонстрация на безизкопни дейности, ще бъде споделен опитът на общините при изграждането на рехабилитацията и експлоатацията на ВиК инфраструктура.