Нови впечатляващи археологически находки са открити при спасителни разкопки в центъра на Пловдив. Артефактите са намерени при проучвания на терена на сградата на ул. "Артин Гидиков" № 9, чиито каменни стени се виждат от бул. "Цар Борис III Обединител", предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Един от най-любопитните артефакти е огнище - есхара, украсено с абстрактни изображения, получени при изгаряне на усукана връв, разказа пред камерата ни археологът Елена Божинова, ръководител на проучванията.
В съседно помещение са открити находки за извършен ритуал в голямо гърне, вкопано в съществуващия под - глава на овен или козел, с цяла лампа с изображение на бог Дионис, и монета. Лампата заедно с изображенията на есхарата говорят за групови практики, правени в чест на бог Дионис, разказва археологът.
Не се изключва вероятността да става въпрос за по-представително жилище на някой важен жител на града, но е възможно да е била и специална религиозна постройка. В хода на проучванията се очаква да се установи с по-голяма категоричност предназначението на сградата.
В обекта са открити гробове от почти всички епохи, освен бронзовата, допълни Божинова. През време на римската епоха въпросната територия е била извън укрепената част на града. Има данни, че на мястото е имало голяма представителна сграда, с размер 20 по 15 метра, но не са открити свидетелства за предназначението й. В момента, в който тази сграда не е съществувала и стените й са разградени, теренът вече е започнал да се използва за некропол, през късноримския период, в IV-V век. В най-северния край са открити гробове само на бебета и деца, а в южния - стандартни, с характерното за тоя период двускатно покритие с керемиди. До момента са открити осем гроба, а в съседния парцел, проучван през 2015 г., са намерени още седем-осем гроба от същия период.
Теренът се е използвал интензивно през Средновековието, показват откритите структури от XI до XIV век, разказа доц. д-р Камен Станев от Кирило-Методиевския научен център на БАН. В обекта има останки от основите на поне три сгради от втората половина на XII век и последните проучвания показват, че градът е бил много по-голям и се потвърждават сведенията на дъщерята на византийския император Алексий I Комнин - Анна Комнина, че градът е достигал до реката. Открити са и структури от сгради от XIV в., което е много интересно от гледна точка на топографията на града.
"Най-интересната структура от Средновековието е една яма от XIII в., в която последователно са сложени скелет на дете, затиснат с камъни, отгоре - скелет на кон, на още едно дете, на още един кон и на няколко дребни животни, може би кози или ярета. В случая не става въпрос за гроб, очевидно не става въпрос и за криминален случай, тъй като има сложени цели коне. По-скоро е някакъв ритуал, но тепърва ще проучваме" - разказа доц. д-р Станев. Не изключва вероятността гробът да е на езичниците кумани, които по това време са били наемници в армията на цар Иван Асен II.
Археологът Стоян Иванов, заместник-ръководител на проучванията, допълни, че са намерени останки от постройка от края на раннобронзовата епоха. "Надяваме се в рамките на цялата площ да обогатим представите си за обитаването на града" - каза той.
След приключване на археологическите проучвания сградата ще бъде превърната в апарт хотел. Инвеститорите са заявили желание да бъдат експонирани някои от интересните останки. Самата есхара ще бъде демонтирана от специалисти реставратори и ще се съхранява за постоянно в музея като движим паметник на културата. За известен период от време обаче ще бъде експонирана и в бъдещата сграда.
Още за новите археологически находки гледайте в прикаченото видео.