 © ПОТВ |  | Бъдещото развитие на летище Пловдив е в привличането на нови нискотарифни авиокомпании, осъществяващи чартърни полети. За да се случи това обаче, трябва да бъде подобрено взаимодействието с Фонда за развитие на пловдивския аеропорт, и да бъде намалена летищната такса. Това ще бъдат и първите стъпки на новия директор на аеропорта - Иван Карнабитов. В момента летищната такса на пловдивския аеропорт е намалена с 50 процента спрямо другите български летища. Въпреки това, повечето нискотарифни авиолинии предпочитат да работят с чуждестранни летища, заради по-ниските такси.
Затова новият изпълнителен директор заедно с екипа си има намерение да подготви предложение за промяна в Наредбата за летищните такси в частта за Пловдив и да я внесе за обсъждане в Министерски съвет. Другата стъпка, която смята да предприеме, е да възстанови загубените контакти с управлението на Община Пловдив и нейното участие във Фонда за развитие на летище Пловдив.
В момента "Райън еър", която единствена извършва полети по две редовни линии от Пловдив до Лондон и Франкфурт, намалява активността си. От три полета седмично до Лондон, компанията спира единия след 31 октомври. От 3 ноември пък прекъсват изобщо полетите до Франкфурт-летище Хан.
Въпреки обявяваните през годините нови и нови дестинации от пловдивското летище, истината е, че голямата част от тях си останаха на хартия, а летището трупа загуби.
В момента на летището работят 157 души, а това, за което повечето очевидно се молят, е на летище София по-често да пада мъгла. Тогава самолетите кацат в Пловдив, което също е прогрес, защото допреди няколко години "Луфтханза", например, са връщали пътниците обратно в Германия.
Източник: ПОТВ |