Най-скандална обаче се оказа практиката на прокуратурата да провежда разследването си по случая извън законовия за това срок.
В съдебната зала стана ясно, че досъдебното производство е започнало на 3 ноември, законовият срок за удължаване на производството е 2 месеца, към момента той е изтекъл. Няма данни обаче да е направено искане този срок да бъде удължен, което означава, че каквито и действия да са водени след това, те са незаконни.
Тук дойде и най-странният отговор от страна на прокуратурата - ако срокът е изпуснат, ще се удължи със задна дата, което удиви защитата на Тотев.
"От 1980 г. съм в тази система и за първи път чувам подобно твърдение на човек с такава длъжност да говори за очевидни нарушения", коментира адвокат Елдъров.
По думите на кметските защитници прокуратурата работи извън срока и само това е достатъчно да се обвини в злоупотреба с власт.
Адвокатите на Тотев бяха категорични още, че съдът не трябва да е регистратор на волята на прокуратурата, която се изживява като господар на досъдебното производство, а що се отнася до изявленията, че, оставайки на власт, Тотев може да възпрепятства разследването, то това са единствено хипотези и предположения, породени от представителите на прокуратурата.
Недоумение събуди и фактът, че са разпитани повечето свидетели, но зам.-кметът Димитър Кацарски, който се сочи за основен свидетел, все още не само не е привикан за разпит, но и няма индикации, че някой се е свързал с него. Що се отнася до възможността Тотев да влияе на своите служители, то защитата изтъкна още веднъж, че всички документи по случая са предоставени чрез пълното и тотално съдействие на самия кмет, а до този момент няма нито едно доказателство, че той е влияел на подчинените си.
Но най-вече защитата обърна внимание, че отстраняването на един кмет е деликатен въпрос, тук се преплитат избирателните права на гражданите, а съдебната власт не бива да се намесва в изпълнителната.
"Прокурорите искат отстраняване на кмета заради това, че с институционалното си присъствие ще повлияе на свидетелите, но всъщност иска да го махне на всяка цена", коментира адвокат Елдъров.
По думите му се създава порочна практика, която противоречи на основното правило, че всеки е невинен до доказване на противното.
"Това важи и за г-н Тотев. Всяко едностранчиво тълкуване обаче води до положение, при което човек може да е невинен, но все пак да бъде отстранен. След това вече няма спасение за такъв гражданин. Освен всичко ролята на пловдивската прокуратура губи своите позиции, защото са й изпратени "надзираващи" прокурори от София и се получава ситуация, при която Пловдив не решава нищо, а се решава съдбата на пловдивския кмет", възнегодува адв. Елдъров и бе категоричен, че в папките така и не се откриват данни кметът да е злоупотребил с 1 млн. лева и това са единствено публични внушения.
По отношение на този един милион прокурор Виктор Янков коментира, че едно нещо може да е много хубаво за града (визирайки Зоологическата градина), но важна е цената, която се плаща за него:
"Защото я плащаме всички. Това е целта на производството - да открие къде е потънал този 1 милион".
"1 млн. лева потънали? Това да не е "Титаник"?", попита обаче адв. Елдъров.
Иван Тотев пък бе категоричен: "'Съвестта ми е абсолютно чиста."