Община Пловдив поиска да има право да забранява разширението на кариерите над Белащица
Община Пловдив поиска да бъде включена в процедурата по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) като заинтересована страна, научи Plovdiv24.bg. Искането е във връзка с инвестиционното намерение "Добив на строителни материали - мрамори за трошен камък в участък "Калоян" от находище "Белащица" на площ 50,534 декара с възложител "Холсим кариерни материали Пловдив" АД. Това става ясно от писмо, изпратено от общинската администрация до шефа на РИОСВ Пловдив Стефан Шилев.
Мотивите:
Съгласно Заповед №РД-969/21.12.2013 г. на министъра на околната среда и водите, с която са утвърдени районите за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух, в обхвата на агломерация Пловдив са включени общините Пловдив, Асеновград и "Родопи", като по отношение зоните, в които са превишени ГОП за замърсители с фини прахови частици е определена цялата територия на агломерация Пловдив.
В Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на Община Пловдив и План за действие към същата за периода 2018 - 2023 г., приета с Решение № 293, взето с Протокол № 13 от 26.07.2018 г. на Общински съвет - Пловдив, е констатирано, че замърсяването от другите райони е от съществено значение. Териториите около Община Пловдив са заети от общини със силно развита селскостопанска дейност, липсват данни за дяловото участие на националните и трансграничните източници в регионалното фоново замърсяване и т.н.
Средногодишната концентрация на фини прахови частици за 2016 г. от 48 pg/m3 се формира приблизително по следния начин:
от битово отопление - 34.4 pg/m3;
от автотранспорт - 3.3 pg/m3;
от промишленост - 0.3 pg/m3;
от регионален фон -10 pg/m3.
Изчисленията за приноса на различните източници при формиране на средногодишната концентрация за 2016 г. за АИС "Каменица“, показват че фоновото замърсяване е 21%.
За постигане на нормите за качество на атмосферен въздух на територията на Община Пловдив е необходимо да се предприемат мерки в това число на регионално и национално ниво, водещи до трайна тенденция за подобряване качеството на околната среда.
Не на последно място следва да се отчете фактът, че населението на Община Пловдив към 31.12.2018 г. е 346 893 жители, съгласно данни от НСИ. Непостигането на нормите за качеството на атмосферния въздух води до рискове човешкото здраве и околната среда.