Европейският колеж по икономика и управление започна да изпълнява съвместен проект с община Пловдив за обучение на 80 студенти от специалностите "Публична администрация" и "Бизнес администрация". Той се финансира от Европейския съюз по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" и е за срок от 1 година, съобщиха от висшето училище. Целта на проекта е да се укрепят връзките между висшето образование и местната администрация в качеството й на бъдещ работодател. Първият модул "Обучение на място" започва в 10.00 часа утре в зала "Съединение" на Регионалния исторически музей в Пловдив и ще бъде открит от директора на ЕКИУ проф. д-р Мариана Михайлова и кмета на града
Славчо Атанасов. Поканени са и главният секретар на общината Петя Дойчинова, зам.-кметът с ресор "Образование и наука, култура и туризъм, спорт и младежки дейности"
Георги Шопов, председателят на Общинския съвет
Илко Илиев, както и кметовете на шестте пловдивски района. Общата стойност на проекта по Оперативната програма на ЕС е 64 хил. лева. По него 80 редовни студенти от Колежа ще работят 1 месец в общинската администрация на Пловдив, като за всеки ден стаж ще получават стипендия от 15 лева. За практическото им обучение са определени 5 преподаватели от висшето училище и 15 наставници от местната администрация. Те са изработили с всеки студент индивидуален план за стажа - обучение на място в сградата на кметството, запознаване с етичния кодекс на местната администрация, поставяне на задачи и разрешаване на конкретни управленски казуси. Стажантите са разпределени в 9 дирекции и отдели на Общината за административно обслужване на гражданите и започват работа през този месец. Програмата на стажа съчетава графика на учебните занятия в Колежа и работното време на общинските служби, подчертаха от висшето училище. Обучението на място ще се провежда до февруари, като, освен в сградата на кметството, бъдещите висшисти ще работят и в администрацията на шестте пловдивски района. Специална комисия от преподаватели и експерти в областта на мениджмънта, правото, социологията и организационното поведение ще анкетира граждани и участници в проекта, за да изберат "най-перспективен млад общински служител" и "най-добър наставник на млади служители". Призовете ще бъдат връчени в края на проекта от кмета на Пловдив. Тогава ще бъде изработен и наръчник на стажанта – общински служител.