Община Пловдив ще иска от държавата за безвъзмездно управление за срок от 10 години Голямата базилика, разбра репортер на Plovdiv24.bg. Това става ясно от точка в дневния ред, която предстои да се разгледа на общинската сесия в четвъртък. Предложението е на кмета на Иван Тотев. Към настоящия момент този паметник на културата с национално значение е собственост на държавата и община Пловдив няма правното основание да извършва дейности по стопанисването и опазването му, без да има предоставено право на управление върху него.
Голямата базилика е един от най-интересните обекти на културното наследство в Пловдив, който все още чака своята реставрация и експониране. Разкрита е през 1982 г. от колектив с ръководител Елена Кесякова. Тя е най-голямата раннохристиянска базилика в България и една от най-големите на Балканския полуостров. Предполага се, че тя е била най-вероятно епископска базилика. Поради липса на финансиране и различни правни спорове през годините за обекта не са полагани целенасочени грижи за опазването и експонирането му.
"Това искане е в унисон с цялостната политика на Община Пловдив - основните археологически обекти да минат под управлението на пловдивската администрация. Това се прави с цел те да бъдат менажирани активно и да бъдат инвестирани общински средства в тях, да може да се кандидатства по програми, както стана с Римския стадион и Античния театър", коментира за Plovdiv24.bg зам.-кметът Стефан Стоянов.
Той обясни, че е археологически комплекс "Голяма раннохристиянска епископска базилика Филипопол" е изключително интересен обект с уникални мозайки, които трябва да бъдат експонирани по правилния начин, но през последните години е доста изоставен.
Според Стоянов археологическата находка има нужда от спешна намеса. В момента, в който решението на Министерския съвет стане факт и Голямата базилика мине под управлението на Община Пловдив, ще започне активна работа там, категоричен е Стефан Стоянов. Първо ще се инвестират средства за най-спешното, а именно защитни съоръжения на обекта, които да предпазят мозайките под земята. Паралелно с това ще започне проектиране.
Преди повече от десет години на обекта е сложена ламаринена конструкция с покрив. През годините обаче тя е паднала.