Собствениците на къщи в Стария град ще получат до края на май брошури с техните права и задължения. 14 от сградите в резервата са в особено тежко състояние, 90 е общият брой на плачещите за ремонт.
Общината ще ремонтира за своя сметка къщите на нехаещи, но после те ще бъдат осъдени по бързата процедура да възстановят изхарчените средства. Това става възможно след последните промени в закона за културното наследство, съобщи заместник-кметът Петя Гогова пред журналисти, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Позволяваш ли си да имаш къща в Стария град, ще трябва да разполагаш и с пари, за да я ремонтираш. Ако не можеш да я поддържаш, по-скоро я продай, защото рано или късно ще я загубиш", отправи съвет тя към собствениците.
Нито една къща - сто процента общинска собственост, не била сред предизвикващите сълзи, в чиято категория влизали предадените миналата година от държавата за стопанисване 6 обекта, че дори и Небет тепе. Етнографският музей, изоставен цели петнайсет години в пълна немара, в момента се нуждаел от ремонт за 450 хил. лв. Градската управа е заделила от своя бюджет, за да започне да стяга музея откъм покрива, който всеки момент можел да падне.
При смесената собственост Гогова пришпорва колегата си Петко Атанасов да не мотае папките, ако има случаи на граждани, желаещи да изкупят скромния дял на общината. Това трябвало също да се задейства по максимално бърза процедура, а не предложенията да отлежават с години и докато влязат в Общинския съвет, къщите да се самосрутят, какъвто беше случаят със "Стоян Чомаков" 14.
До края на май ще е готова концепцията за развитието на Стария град. Затогава Гогова обеща да представи една по една идентифицирани като собственост и описание на състоянието им всички постройки. Междувременно се правят проучвания за повторното кандидатстване за списъка на ЮНЕСКО, като този път Стария град ще върви в комплект с Главната.