Обиколка из Стария град направи кметът
Славчо Атанасов със заместничката си по културата
Петя Гогова, за да види лично как вървят ремонтите на 9 от общинските къщи в архитектурния резерват, предаде репортер на
Plovdiv24.bg.
Фасадата на читалище "Възраждане" е вече почти готова, още от утре предстои изрисуването й от лицензирани художници по одобрен от НИПК проект. До 20-ина дни изцяло ще са готови и аптеката, ЦДГ "Щурче", новият туристически информационен център на ул. "Съборна", фурната и още една къща на ул. "4-ти януари", дългата ограда на ул. "Артин Гидиков", както и две съседни къщи на площад "Атанас Кръстев", стопанисвани от Музикалната академия.
За първи път НИПК е позволил използването на по-съвременни материали вместо мазилки на варова основа, каквито са се употребявали досега, и това позволява по-качествен и дълготраен ефект на нанесените бои.
Доволен от свършеното, кметът не пропусна да отбележи различното отношение на собствениците към имотите в Стария град. Много олющени мазилки има върху частни къщи, други стопани са проявили грижа към своите сгради. "Човек изпитва смесени чувства като дойде в Стария град. От една страна е запленен от красотата, но не може да си затвори очите и за неугледните старини", отбеляза той.
5-6 хиляди лева излиза цялостно обновяване с най-съвременни материали на фасадите. 48 хиляди лева с ДДС е струвала на общината наближаващата края си реконструкция.
"Който иска да е собственик в Стария град, трябва да положи и съответните грижи. Както се вижда, не струва много пари", подчерта кметът. Още 9 общински къщи са предвидени за ремонт. Нова наредба, която се очаква да бъде приета до есента, ще позволи общината да се заеме с оправянето и на частните къщи на нехайните им собственици, а след това средствата ще се прибират от съдия изпълнител.
Наесен ще започне и подмяната на подземната инфраструктура, оформянето на зелени оазиси и поставянето на пейки. За целта са отпуснати 200 хиляди лева, работата е трябвало да започне още през лятото, но търговците и собствениците на заведения са поискали да се изчака да мине активният туристически сезон. "Рошавият" сега и неудобен за ходене калдъръм ще бъде нареден по нов начин, така че гладко да се стъпва по него.
"Време е и държавата да се заеме със стопанисването на своите къщи, а не, както тази сутрин, заместник-културният министър Тодор Чобанов
да упреква нас, че не сме си вършели работата", подчерта Гогова. Като пример колко лош стопанин е държавата, тя посочи преотстъпения наскоро за стопанисване на общината Етнографски музей. 450 хиляди лева били нужни за ремонта му, покривът бил изкорубен, почти пред падане. В момента общината е отпуснала 30 хиляди лева за неотложни спасителни дейности там. Почти във всички случаи на преотстъпени държавни имоти положението било същото.