Градоначалникът анонсира, че назначаването на двамата зам.-кметове се дължи на необходимостта от усърдна работа в двете насоки, които ще са най-важни за Пловдив през идните 4 години - Европейска столица на културата и внедряването на Транспортния проект.
Амелия Гешева бе досегашен шеф на ОИ "Старинен Пловдив". От днес е зам.-кмет по култура и туризъм. Кметът припомни, че Гешева работи в сферата на културата в Пловдив и с общинската администрация от около 10-ина години.
Самата Гешева поясни, че за нея най-важните приоритети ще са опознаването на културното наследство в Пловдив, подкрепа на колегиите на музеите и галериите в града, достъпност на града за туристите. Тя отчете и приход от билети, продадени в Стария град, от около 300 000 лева за 2015 г., което е 120% ръст в сравнение с 2012 г.
В ОИ "Старинен Пловдив" временно изпълняващ длъжността директор ще е бившият зам.-кмет по икономика Минко Кафтански.
Златин Велев поема ресора "Транспорт". Основната задача пред него ще бъде работата по Транспортния проект и неговото внедряване. Следващата крачка пък ще бъде внедряването на електронна система за управление на осветлението в града.
Велев е инженер по образование - магистър по електроника и системи на контрол и управление в ТУ Пловдив. В местната администрация работи от 2008 г., когато е зам.-кмет в "Източен", а от 2011 г. пък е зам.-директор в ОП "Чистота". Преди да бъде назначен за зам.-кмет по транспорта той бе част от екипа на ОП "ОКТ".
Мястото му в "ОКТ" се временно се заема от Илия Начев.
Другото спрягано име за зам.-кмет по транспорта бе това на ръководителя на Транспортния проект - Борис Кръстев.
"Имаме много висока оценка за него и работата му и ще му предложим два варианта, след като изтече договорът му с Общината по Транспортния проект. Единият е да стане шеф на ОП "ОКТ", а другият - ръководител на Водния проект. Тепърва ще водим разговори в тази насока и Кръстев сам ще реши", коментира кметът.
Той поясни, че двамата нови зам.-кметове са познати лица, а целта е била именно такива хора да бъдат назначени, за да няма адаптивен период за тях.