Зам.-кметовете Георги Титюков и Александър Константинов, общински съветници, търговци и наематели, взеха дейн участие в общественото обсъждане.
Георги Титюков заяви, че при него всекидневно постъпват сигнали и жалби от граждани, които използват общинска собственост с различни площи, а се налага да плащат еднакви суми. Той бе категоричен, че действащите наредби са в ущърб на пловдивчани и се обяви за промяна на наемите и таксите, в посока намаляването им.
Зам.-кметът Ал. Константинов също заяви, че е за промяна цените на таксите и наемите, но предложенията за това трябва да са икономически обосновани и да бъдат съобразени с възможностите на общинския бюджет.
"Фактът, че залата днес е препълнена и хората са тук, е сигнал, че повече не може да се търпи", заяви общинският съветник от СДС Тони Симидчиева и подкрепи навременната реакция на колегите си за взимане на мерки.
Стана ясно, че по предложение на търговците, зам.-кметът Георги Титюков и общинските съветници Константин Георгиев и Едуард Сарафян ще инициират среща с пловдивските депутати, за да се направят още законодателни промени, които да подпомогнат бранша.
"Ние сме на тази среща, защото имаме очаквания и ви вярваме, но трябва да се предприемат бързи действия, иначе става по-трудно и ни очакват масови фалити", обявиха представители на ресторантьорите и държатели на павилиони и търговски обекти.
Според търговците не може наемите на свободния пазар през последните четири години в шестте района на града да са паднали с от 45 до 50%, а в същото време общината да ги вдига.
"Изискванията към нас стават все по-високи, но вече сме изправени пред фалити. От нас зависят около 25 000 души, които си вадят хляба в този бранш и, ако затворим, защото не можем да си покриваме разходите, ще трябва да ги съкратим и пратим в бюрата по труда", категоричен беше за репортера ни, шефът на Асоциацията на собствениците на заведения в Пловдив, Димитър Лукаров.
"Ако не се преборим, ще отидем пред общината. Разберете обаче, ние не искаме това. Не искаме 25 000 човека, работещи в този бранш, да протестират затова, че могат да останат без работа", допълни още Лукарев.
Търговците искат "наемът на наетите площи да се формира без рамки, а според квадратурата, защото никъде не се плаща за терен, който не се използва. В чужбина общините също отдават терени на търговци, но в замяна искат от търговците единствено да се грижат за добрия вид на съответните площи, а ние получаваме необлагородени голи пространства, за които да плащаме", допълниха те и поискаха най-кратки срокове за разрешаване на проблема.
След приключване на Общественото обсъждане, стана ясно, че до една седмица общинските съветници Константин Георгиев и Едуард Сарафян ще излязат с конкретно предложение за нормативна промяна на Наредбата за началния размер на наемните цени за имоти - общинска собственост и на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Пловдив в посока намаляване на наемите и таксите.
Заедно с 5-членна контактна група от Асоциацията на ресторантьорите и търговци, работна група от общината и ОбС, начело с Константин Георгиев и Едуард Сарафян, ще дадат конкретно решение, което да бъде предложено на кмета Славчо Атанасов още идната седмица.