Десетки пловдивчани се включиха в официалното обществено обсъждане на Програмата за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Община Пловдив и Плана за действия към нея, предаде репортер на
Тези две разработки ще бъдат определящи при взимане на управленски решения по отношение политиката за опазване на околната среда и опазване на чистия въздух, посочиха от Общината.
Освен тях пловдивчани имаха възможност да чуят и обсъдят допълнителни предложения, постъпили от партии, сдружения, дружества и частни лица, от градската администрация - в лицето на ресорния зам.-кмет
Розалин Петков, поясниха, че идеите ще се имат предвид. "Общинската администрация има правомощия да управлява и контролира, но отговорността за чистотата на въздуха е на всички нас", коментира и ръководителят на проекта Елена Найденова.
А от разработката на проекта стана ясно, че три са основните фактори, влияещи на чистотата на атмосферния въздух в Пловдив - твърдите горива, транспортният сектор, подсилвани от специфичните климатични особености, характерни за града под тепетата.
Така например замерването за 2016-та година сочи, че по показател "Фини прахови частици" над 70% от замърсяванията идват от битовия сектори, 21% са фоновите влияния, около 7% се пада на транспортния сектор и едва 0,5 - на промишлеността. При въглеродния диоксид обаче картината е малко по-различна, макар разликата да е единствено в подредбата на причинителите на замърсяването - 41% се пада на транспорта, около 33% е фоновото влияние, около 8% се пада на битовото отопление и около 18% на промишлеността.
"Към момента се приема, че над 30 000 домакинства в Пловдив се отопляват с дърва и въглища, броят им е голям, но това означава и огромен потенциал за намаляване вредните емисии", коментира Стефан Дишовски - експертът, разработил програмата и плана към нея.
По думите му така - ако се приложат всички мерки, до 2023 година се прогнозира намаляване на вредните емисии с около 70 тона. А първата стъпка в разписаните мерки в проучване и преброяване на актуалния брой на пловдивските домакинства, които се отопляват с дърва и въглища.
Преброяването ще се осъществи пилотно в район "Централен" като най-голям пловдивски район.
"Едва когато разберем адресите на източниците на замърсяването, тогава може да преминем към конкретни действия". А какви са действията в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план - чуйте в прикаченото видео!