82 са превишенията на средноденонощната норма за фини прахови частици (ФПЧ) при допустими 35 и средногодишна концентрация 42 микрограма на кубичен метър при норма 40 са отчетени от измервателен пункт "Каменица" за 2016-а година. Това разкри експертът Стефан Дишовски, работил по проекта за разработване на програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на община Пловдив и план за действие към същата за периода до 2023, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
2016-та година е възприета като базисна при определяне на мерките, които общинската администрация трябва да предприеме в борбата за по-чист въздух. Анализът за миналата година показва също, че още първото тримесечие - от януари до март, са регистрирани общо 38 превишения. През летните месеци положението е много по-добро - едва 2 превишения на средноденонощната норма за ФПЧ и 27 микрограма на кубичен метър. Най-тежък обаче е периодът от октомври до декември, сочи анализът: концентрация от 58 микрограма и 42 броя превишавания.
Над 70% от отклоненията при фините прахови частици идват от изгаряне на твърди горива, 20% са в следствие на специфичния регионален фон, 7% се падат на транспорта и едва половин процент на промишлеността. Не така стоят нещата при отчитане нивата на азотен оксид - там приобладаващо е влиянието на автомобилния трафик - 41%, 33% се пада на фоновите особености, влиянието на промишлеността също е голямо - 17,7%, на последно място тук е влиянието от битово отопление.
Последното преброяване сочи, че над 30 000 души се отопляват с твърдо гориво в Пловдив. През следващата година обаче общинската администрация трябва да стартира подробно проучване - в кой район, в кой квартал, на коя улица, кое домакинство каква система за отопление използва, какво гориво се използва и в какво количество. Очаква се провеждане на голямо социологическо проучване, което да даде реална картина на нещата в града под тепетата.
"Община Пловдив продължава да работи активно за подобряване чистотата на атмосферния въздух", увери и зам.-кметът по общинска екология Розалин Петков.
Проектът на програмата вече е разработен. През януари предстои той да бъде публикуван в официалния сайт на общината и в продължение на месец всички заинтересовани лица могат да подадат в деловодството своите писмени становища и предложения, които ще бъдат разгледани от програмен съвет и ако се отчете, че са състоятелни, ще се направят корекции. След съгласувателни процедури с РИОСВ и Министерството на околната среда и водите окончателното решение за утвърждаване на проекта ще е на Общинския съвет.
"Надяваме се в средата на 2018 г. програмата да влезе в сила, за да можем активно да подготвим бюджетни средства и да започнем да изпълняваме мерките, които зависят изцяло от администрацията на община Пловдив. Разчитаме на съдействието на гражданите, защото общите усилия ще доведат до подобряване качеството на въздуха", коментира и Елена Найденова - главният експерт в Дирекция "Екология и управление на отпадъците".
Сагата с обратния завой на Сточна гара приключи.... и то приключи в полза на законовата ситуация, защото до сега нищо не беше ясно поради това че маркировка, знаци и светофар не даваха яснота по това забранен ли е обратния завой в крайна сметка или не...
Пункт Каменица го преместиха в Тракия където си нямат ромляни които да палят гуми и платове за да се топлят а трябваше да го преместят в махалите на ромляните и тогава стойностите ще скочат с около 500%. После автомобилите били виновни предвид че през зимата колите които се движат намаляват. За 2017 съм сигурен че ще изкарат стойностите в норми.
Почват се някакви свенливи стъпчици в правилната посока. Досега всичко се хвърляше като вина само върху автомобилите, което е нелепо, при положение че зимата даже много от димящите таралясници не са в движение, а през пролетта въздухът е леко по-чист, когато се върнат по улиците. Как обаче от анализите и научните признания ще се стигне до същинските мерки е големият въпрос! Да ограничават МПС-та или да налагат такси е по-лесно за институциите, но ако трябва да стъпят на врата на привързани към кюмбетата етноси или към каучукови алхимици край Марица, ентусиазмът ще се изпари.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.