Обявиха как въздухът в Пловдив ще стане по-чист! Мерките засягат стотици хиляди!

Автор: Мариана Панчева
Коментари (48)
11:06 / 10.01.2018
41562
Plovdiv24.bg публикува мерките, които община Пловдив трябва да предприеме за подобрение състоянието на въздуха, който пловдивчани дишат. Те са заложени в публикувания за обществено разглеждане и обсъждане План за действие към програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух за периода 2018-2023 г. 

От препоръките на експертите, разработили плана, става ясно, че приоритетно за изпълнение е провеждане на подробно проучване за актуално определяне на броя на домакинствата, които се отопляват на дърва и въглища. Индикативната стойност на тази анкета е 200 000 лева, срокът за изпълнение е 31 декември и трябва да се извърши от общинската администрация съвместно с районните администрации. Голямата цел е през 2019-та да има точна инвентаризация на използваните твърди горива за битово отопление.

Следват краткосрочните и средносрочните мерки за изпълнение за периода до 2021 година.

Срещу 50 000 лева до 31 декември 2018-та Общината трябва да разработи методика за въвеждане на зона с ниски емисии на територията на Пловдив. Целта е намаляване на замърсяването на атмосферния въздух. 10 000 лева са препоръчани за разработване на списък с отоплителни уреди, отговарящи на действащите ЕС стандарти. Използване на по-ефективни отоплителни уреди трябва да намали замърсяването на атмосферния въздух. Срокът, определен за дейности по тази мярка, е краят на 2019-та година. 

До края на 2021-ва година се препоръчва въвеждане на ограничения за движението на лични автомобили в Централна градска част при неблагоприятни метеорологични условия и завишена концентрация на фини прахови частици 10 или NO2. Задачата е недопускане на допълнително замърсяване на въздуха в дните с неблагоприятни метеорологични условия.

3 000 000 лева ще са нужни, по изчисления на експертите, за въвеждане стимули за използване на по-малко автомобилен транспорт на малки разстояния за сметка на придвижване с обществен транспорт или велосипед. Задачата е намаляване на броя на движещите се автомобили в централната градска част, като ефектът трябва да е намаляване на замърсяването от транспортните средства. Препоръчаният срок на изпълнение е до края на 2020-та година.

А ето и приоритетни дългосрочни мерки за периода 2018-2023 година:

На първо място е дългоочакваната подмяна (поетапна) на стари и неефективни горивни инсталации с нови и модернизирани или монтиране на филтри към горивните инсталации. Проектът се очаква да се реализира по ОП "Околна среда", очакваните средства тук са 7 000 000 лева. Ефектът е намаляване на фините прахови частици. 

Препоръчва се поетапно намаляване изгарянето на твърди горива и замяна на твърдите горива с отопление на електричество. Задачата е намаляване на броя на домакинствата, използващи твърди горива и намаляване на фините прахови частици. Индикативната стойност за тази мярка е 1 000 000 лева, а срокът за изпълнение й до края на 2023-та година. Финансирането ще се търси от международни източници. 

Предлага се въвеждане на финансови стимули за замяна на печките за отопление с екосертифицирани печки и печки на пелети, за да престане използването на стари и неефективни средства за отопление. Индикативната предлагана стойност е в размер на 6 000 000 лева, ще се търси и международно финансиране. 

Към тази графа с мерки спадат още увеличаване броя на сградите и абонатите присъединени към ТЕЦ и газ, както и почистване на уличната мрежа с машини, гарантиращи високоефективно отнемане на праха. 

Следващата графа от дългосрочните мерки, но не от спешен порядък, които да се приведат до края на 2023-та година:

Оптимизиране на транспортната схема в Пловдив и намаляване на времето за преминаване на автомобили през натоварените кръстовища, за да се отчете намаляване на замърсяването на въздуха от транспортни средства.

Ежегодно изграждане на нова или подмяна на съществуваща пътна инфраструктура с цел намаляване на задържането на прахови частици в дупки по уличните платна и тротоарите.

Поддържане на строги критерии за евростандарт на двигателя за фирмите-превозвачи, обслужващи обществения градски транспорт и фирмите, извършващи комунални дейности. Използване на транспортни средства, които отговарят на актуалните екологични стандарти цели намаляване на замърсяването от транспортните средства.

Контрол на върху емисиите от промишлените инсталации и недопускане на системни превишения на нормите за допустими емисии.

Затревяване на зелени площи и осигуряване на поддръжката им, индикативна стойност е 1 200 00 лева, а целта е намаляване на замърсяването на въздуха.

Въвеждане на ограничение за употребата на определени горива за отопление с цел прекратяване на изгарянето на твърди горива с високо съдържание на сяра. Задачата се възлага на община Пловдив за изпълнение до края на 2023-та година. Препоръчва се и въвеждане на механизъм за годишно отчитане на вида на използваните средства за битово отопление.

И още от мерките в тази графа: Контрол на строителните дейности и емисиите от строителните площадки за недопускане на замърсяване от строителните дейности; контрол на паркирането в зелените площи на междублоковите пространства; изграждане и поддържане на велоалеи с цел ограничаване емисиите от транспорта; насърчаване на използването на автомобили с ниски и нулеви емисии, чрез провеждане на периодични информационни кампании; изграждане на инфраструктура за зареждане и поддръжка на електромобили.

100 000 е индикативната стойност за поддържане на актуална информация за качеството на атмосферния въздух на интернет страницата на община Пловдив и РИОСВ Пловдив, а целта - висока степен на публичност на актуалната информация за КАВ в община Пловдив, както и провеждане на информационни кампании сред населението за запознаване с проблемите и начините за решението им, за вредните ефекти върху околната среда и човешкото здраве от използването на твърди горива, за съществуващите европейски и национални изисквания за качество на атмосферния въздух. 

Не са подминати реализация на мерки за енергийна ефективност в жилищните сгради в съответствие с Националната програма за енергийна ефективност и спазване на задължителни изисквания за енергийна ефективност при въвеждане в експлоатация на нови сгради.

Очакванията на експертите са през 2021-ва година (която е сочена за междинна) с прилагане на мерките качеството на въздуха да е постигнало значително подобрение, но не и в пълно съответствие с нормите. Пълно съответствие се очаква при изпълнение на всички мерки от Плана в края на 2023-та година. 

Виж коментарите (48)

Още по темата (443):
14.02.2025 Фирма за мебели трови Пловдив, хванаха я в крачка
12.02.2025 Единият от пострадалите при пожара в Пловдив е с обгорели лице и
ръце
12.02.2025 Баща и син са пострадали при пожара до Ботаническата градина
12.02.2025 Първа официална информация за пожара в Пловдив
12.02.2025 Пожар до Ботаническата градина в Пловдив!
11.02.2025 Сигнал: Докога всеки строител ще прави каквото му е кеф?
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдивчанин намери неочаквана добавка в буркана с компот от Кауф...
Малка уличка се превърна в голям паркинг в Пловдив
В Пловдив четири фирми се състезават за 29 млн. лева
Напук на студа мощни тъпани и гайди озвучиха Главната, кукери про...
Огнян Тодоров, Природонаучен музей - Пловдив: Парите вече са в см...
Пловдивчани запретнаха ръкави, сами си оправиха тротоарните плочк...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).