© Plovdiv24.bg | | Точно в края на сезон 2013 археолозите в Пловдив се натъкнаха на ценна находка при разкопките на площад "Централен". Откриха мраморна статуя в естествен човешки ръст. Статуята е от края на III или началото на IV век от новата ера. Находката е без глава, а в едната си ръка държи свитък, което кара археолози да предполагат, че вероятно става дума за магистрат.По думите на археолога Борис Драганов по статуята все още личат следите от обработка с инструменти, което означава, че тя е била изложена само около 40-50 години, а след това е била вградена в стена като строителен материал.
Ценните находки, на които се натъкват специалистите, доказват, че на това място в продължение на 2000 години е имало непрекъснат градски живот.
Plovdiv24.bg припомня, че успешният археологически сезон започна през месец март, когато започна разширението на разкопките пред Пощата с близо 600 кв.м на изток и север.
"Очакваме да се открие по-голяма част от втората улица, водела до западните порти на площада, което е и основната цел на разкопките. Освен това предвиждаме и разкриването на основната улица, водела до входа, още една част от античните магазини и евентуално колонадата на изток, която е под въпрос, тъй като по-голямата й част попада под пешеходната зона на Центъра", коментира тогава зам.-кметът Стефан Стоянов.
Работата на археолозите започна с премахването на горния слой на разширения обект, който е с дебелина от 1.5 м, след два месеца затруднения заради дърво, което бе отрязано. В процеса на работа археолозите откриха две турски пещи от Османския период, 16-18 век.
В средата на лятото по време на разкопките на площад "Централен" археолозите откриха средновековно глинено гърне. В него се е сипвало вода или вино. Този артефакт, както и малки фрагменти от стените на други глинени съдове, дават основание на експертите да определят датировката на намерените разкопки. Те са от 11-12 век, по време на Средновековието.
През месец септември пред Пощата археолозите откриха част от оброчна плоча, най-вероятно на Фортуна.
"В едната част на фрагмента се вижда рогът на изобилието", разказа тогава ръководителят на обекта археолог Елена Кесякова.
Освен това на мястото бяха намерени и фрагменти от няколко статуи, някои от които много добре запазени, като стъпало на мъж с много добре изразени сандали, статуя на дете и детска ръчичка. Открити бяха и 2 мъжки глави от 2-3 век, част от статуи, едната от които е с много добре запазена брада и коса.
През ноември археологическите разкопки на Римския форум бяха пред своя край за 2013 г. Но те донесоха на археолозите радостта да открият фрагменти от колони, които дават възможност за точна интерпретация на проучвания терен и датирането му в Римо-коринтския период.
Според равносметката на ръководителя на разкопките Елена Кесякова, портикът на Форума е висок около 12 метра. Ордерът, който е носел стилобатът, е от Римо-коринтския период, а не от Йонийския.
Разкрит беше и много силно горял пласт, който се отнася към най-ранния период от оформлението на комплекса и в който археолозите намериха много антефикси. Това са архитектурни елементи, които са украсявали фасадата на покрива. И тези елементи изобразяват божествата Херакъл и Силем.
Така стигаме до откритата статуя в края на сезона. И отново в края на археологическия сезон кметът на Община Пловдив Иван Тотев заяви, че и през 2014 г. ще бъдат отделени средства за археология. Те ще са около 300 хил. лв., колкото са отделени и през тази година. А надеждите и на археолози, и на общинската администрация са за още нови открития и проучвания, които да се превърнат основна туристическа атракция за града под тепетата. |