© Plovdiv24.bg | | Отминаващата 2015 г. бе година на местни избори. На 25 октомври Пловдив избираше кмет на община, кмет на район и общински съвет. Паралелно с това се проведе и референдум за електронното гласуване.Пловдив избра своя кмет на балотаж и с минимална разлика от 1416 гласа. Така старият кмет Иван Тотев спечели втори мандат.
Plovdiv24.bg припомня, че изборният ден на 25 октомври протече нормално, а в края му стана ясно, че ще има и балотаж седмица по-късно.
На втори тур отидоха Иван Тотев и Славчо Атанасов. Към балотажа се отправиха и всички 6 района в Пловдив.
След изборния ден на 25 октомври стана ясно само, че местния парламент ще бъде съставен от 7 политически партии. ДПС и "Атака" останаха без места в Общинския съвет.
В седмицата между първи и втори тур различни политически формации заявиха подкрепата си за Тотев и призоваха гласуване за дясното управление на града.
Така на 1 ноември се проведе и втори тур на местни избори, а разликата между двамата кандидат-кметове бе доста крехка. В крайна сметка Иван Тотев спечели 50.73%, от гласовете на пловдивчани, а Славчо Атанасов - 49.27%. Разликата между двамата бе само 1416 гласа.
ГЕРБ спечели и 5 кметски места в районите. Само район "Южен" избра кметът му да е от ПФ.
В нощта на балотажа обаче се получи и доста инфарктна ситуация с протокол в 'Тракия", където се оказа, че има разминаване в гласувалите. Това наложи ръчното броене на бюлетини. В крайна сметка ГЕРБ спечели кметското място там.
След обявяването на резултата от вота ПФ се закани да иска касиране на изборите. Това стана като бяха заведени три дела в Административния съд - за касиране на резултата от балотажа, за касиране избора на кмет в "Тракия" и "Западен". Съдът обаче не уважи тези искания.
Друга партия също заведе дело - не за касиране на вота, но за повторно броене на бюлетини в няколко секции. От коалиция "Кауза Пловдив" поискаха това, тъй като според тях в Общинския съвет не трябва да имат трима, а четирима представители. Те спечелиха делото си.
По всички дела текат обжалвания.
Изборите доведоха и промени след себе си. Една от тях бе, че два заместник-кметски поста ще бъдат разделени на две - културата и транспорта. Окончателно каква визия ще имат тези ресори и кои ще са заместник-кметовете, които ще ги управляват ще реши Общинския съвет през януари.
Имената, които се тиражират са Амелия Гешева, която да си подели културата със Стефан Стоянов. Транспорт и сигурност се очаква да се раздели на две - сигурността ще бъде за Георги Маринов, за транспорта евентуално ще се решава между ръководителя на Транспортния проект Борислав Кръстев и бившият зам.-директор на "Чистота" Златин Велев.
След изборите бе освободен шефът на ОП "Туризъм", така че ресорът преминава към ресор култура.
Промени претърпя и ОП "Европейски политики".
Последната промяна бе смяната на шефа на Зооветеринарния комплекс - д-р Марчо Дулев бе заменен от Георги Божев.
Окончателният вид на общинската администрация ще бъде ясен при заработването на новата структура на Общината, което ще стане през януари. |