Реставрираният Одеон на Филипопол – антична забележителност, част от древния форумен комплекс на града – официално бе представен като нов туристически обект в Пловдив. "Пловдив е градът, който разказва истории. Реставрацията на Одеонa на Филипопол създава нови възможности за пълноценно преживяване на туристите“, коментира министър Милошев.
Обсъжда се обособяването на нови маршрути, които да включват използването на иновативни технологии като интерактивни карти и приложения и да имат добавена стойност към историческите турове. Очаква се новите атракции да привлекат множество туристи в Пловдив, най-стария жив град в Европа.
По време на среща на министър
Евтим Милошев с кмета на Пловдив
Костадин Димитров,
Пламен Панов – заместник-кмет на Пловдив и с директора на Регионалния исторически музей
Костадин Кисьов бяха обсъдени идеи за организиране на международни събития, които да включват като локация реставрирания Одеон.
"Реставрацията на този ключов обществен център от древния Филипопол показва нашия ангажимент към опазване на културното наследство. С капацитет от 350 места, Одеона е готов да се превърне в сцена за концерти, театрални представления и конференции“, сподели кметът Димитров.
Одеона разкрива впечатляващи находки, включително мраморни плочки, римски съкровища и златен амулет, които са изложени в Регионалния археологически музей.
Одеонът на Филипопол е разкрит през 1988 г. при разкопки на северната страна на античния форум. Като елемент от градски площад през римската епоха сградата в североизточния ъгъл на терена е служила за седалище на градския съвет на Филипопол. Първият архитект, който е работил по античния обект, е покойната вече арх. Вера Коларова.
През последните 10 години Одеонът на Филипопол претърпя сериозна трансформация по отношение на възстановителни и реставрационни дейности от страна на община Пловдив. Бяха вдигнати колоните, оправени бяха сцената и седалките, а на по-късен етап беше реконструирано и пространството - обособиха се алеи и се осигури връзка с Епископската базилика на Филипопол.
Функционирал е като полифтериум и сцена на малки представления от 1 до 4 век, тук са се взимали най-важните градски решения, между колоните е имало бюстове на императори. В основите са открити две сребърни съкровища с монети, накити, плочи.