© | Югозападният регион е произвел близо половината от стоките и услугите в страната през 2015 г. (47.9%), а за това е отговорна главно столицата, която е с дял 39.4% от БВП. Това показват последните данни на Националния статистически институт за БВП (пазарни цени) по региони.Най-големият ръст на годишна база е в Южен централен регион - 10.4%. Тук основна роля има област Пловдив. Данните показват и че страната продължава да се развива на две скорости - докато в Южна България темповете на растеж се ускоряват на годишна база, в Северна се забавят.
Обичайните заподозрени
Южен централен регион е на първо място по растеж на БВП за 2015 г. спрямо предходната година. Без изненади, най-голям принос към ръста от почти 10% има област Пловдив. През последните години икономическата зона край града привлече над милиард инвестиции, а на територията й работят над 100 завода. Фактор е и по-ниската база през 2014 г.
В другия край на скалата са областите в Северозападен и Северен централен регион, където увеличението е едва 1%.
"Идеалният вариант за икономиката е ускорен растеж в северозападните и части от северноцентралните области. Всяка от тях има специфични характеристики, но обобщено факторите, които определят по-бавното развитие, са изоставащата инфраструктура и липсата на водещ икономически център.
От съществено значение за Централна България ще бъде тунелът под връх Шипка, тъй като ще позволи на области като Габрово, Велико Търново и Севлиево да развият своя потенциал", казва Явор Алексиев от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Според него е препоръчително северните райони да се насочат към финансова автономност.
"Способността на държавата да обърне процеса на икономическо изоставане е ограничена, а финансовата децентрализация би предоставила на общините стимул да насочат усилия към развитието на бизнес средата и привличането на инвестиции", допълва Алексиев.
Всеки произвежда повече
Успоредно с това БВП на човек от населението нараства във всички области с изключение на Враца, Разград, Сливен и Стара Загора, където се наблюдава спад на годишна база. Средно за страната през 2015 г. всеки е произвел стоки и услуги на стойност 12.3 хил. лв., като единствено Югозападен регион е над тази стойност - 20 хил. лв.
Основната причина за това е столицата, където БВП на човек достига 26.7 хил. лв. - два пъти по-висока стойност в сравнение с всички останали области. БВП на глава от населението е над средното и в Стара Загора (13.6 хил. лв.), София-област (13 хил. лв.) и Варна (12.6 хил. лв.).
Последните пет години
През последните пет години (2010 - 2015 г.) най-голям е ръстът на БВП в област София - 35.1%, следвана от Стара Загора с 31% и Русе с 30.7%. Причината за челната позиция на София-област е непосредствената й близост до столицата, което прави района привлекателен за чуждестранни инвестиции.
"В Стара Загора, а и във Враца фактор за растежа е енергийният комплекс. Производството на електрическа енергия изкривява данните за БВП и заплащането на наетите", допълва Явор Алексиев. Според него има предпоставки да се очаква още по-ускорен растеж в бъдеще за София-област, Стара Загора и Пловдив. "От друга страна, отчетеният ръст за област Русе вероятно е в резултат на специфичния начин, по който се изчисляват регионалните данни за БВП, а не на дългосрочна тенденция за растеж", допълва още той.
Източник: в.Капитал |