Омбудсманът: Докога ще се облага с такса недвижимият имот, а не генерираният боклук?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:47 / 06.12.2024
20164
Докога ще се облага с такса недвижимият имот, а не генерираният боклук? Това пита омбудсманът на Пловдив Борислав Стаматов в позиция, разпространена до медиите:

"Заложеното оскъпяване на такса смет (ТБО) за частни и фирмени имоти за 2025 г. е очаквано, тъй като първо, за вдигане на данъците свързани с недвижимите имоти се говори отдавна и второ, защото ние гражданите винаги сме в очакваме нещо да поскъпне в нашата държава. Въпреки очакванията ни, обаче то все пак ни изненадва и винаги идва в неподходящ момент и ние сме недоволни.

Мотивите на Община Пловдив, иначе подробно описани и защитени в проект качен на страницата на Община Пловдив, звучат твърде експертно и са трудно разбираеми за повечето граждани. За тях се чуха доста мнения, които обаче повечето са в посока, че липсва достъпна информация за реалните аргументи на Община Пловдив, за което се стига до това оскъпяване.

Вдигането на ставката за такса смет автоматично и безпроблемно ще увеличи постъпленията, нужни за поддържането на чистотата на община Пловдив. Това обаче води до следващ финансов риск за гражданите, а именно, когато дойде моментът да се актуализират данъчните оценки на недвижимите имоти и те се доближат като стойност до пазарните (с никакви признаци цените на имотите да паднат, а само да растат макар и в по-бавни темпове), отново да има поредно поскъпване на ТБО и то няма да е с 46%, а ще бъде в пъти.

Данъчните оценки, които иначе служат като сигурен инструмент за събиране на данъци, от години не са актуализирани. Това позволява доста сделки да се извършват меко казано на съмнително ниски цени, особено когато става дума за жилища построени преди 1990 г., с което годишно се ощетява местния бюджет в размер на милиони левове при тази голяма активност на сделките през последните години.

Със сигурност държавата няма да остави ситуацията в това положение и макар тези действия вече да са много закъснели, рано или късно ще се случат. Като пример ще дам едно двустайно панелно жилище, построено в края на 70-те, което  сега има данъчна оценка в размер на 20 000 лева. Към момента пазарната му оценка, разбира се с всички условности като: в кой квартал се намира, на кой етаж е, направени подобрения и в какво общо функционално състояние е, изложение и т.н., цената му е около 150 000 лева, т.е. говорим за около 7-8 пъти повече от данъчната оценка.

Разбира се, законодателят едва ли ще актуализира данъчната оценка до тези граници, което иначе ще означава 7-8 пъти по-голяма ТБО, т.е. ако сега сме плащали по около 40 лева и тя да стане 300 лева, но актуализацията на данъчната оценка на имота с два пъти, три пъти или пет пъти, ще означава два пъти, три пъти или пет пъти по-голяма ставка и то след заложеното увеличение за 2025 г.

Отдавна се знае, че сегашният начин за изчисление на ТБО е много порочен и несправедлив, защото размерът й зависи в голяма степен от площта на имота. Достатъчно случаи има, като например: на възрастен човек, който живее сам в наследствен стар апартамент от 60-те  с площ от около 120 м2, му се налага да плаща много по-голям размер ТБО, отколкото тази на едно двустайно жилище, в което живеят 4 човека. Самотният възрастен човек генерира една торбичка на седмица смет, докато живущите в двустайния апартамент генерират по една торбичка смет на ден. Така излиза, че се облага с такса имотът, а не боклукът.

Като дявол от тамян се бяга от отговорността да се въведе единствено справедливият подход, а именно, който замърсява повече, повече да плаща. Ясно е, че в първите години, когато този принцип се въведе ще бъде много трудно, особено в някои квартали на Пловдив. Вероятно ще се търсят и дотации от държавата, защото е много вероятно тази дейност да бъде дори и на загуба. Ще е нужен много строг контрол, което допълнително ще оскъпи услугата, но все отнякъде трябва да се започне, все някой трябва да го започне. 

Всяко начало е трудно и колкото повече се отлага във времето взимането на това решение, ситуацията ще се влошава, ТБО ще продължава да се увеличава, а нивото на чистота в населените места ще намалява, както и нашето самосъзнание.

Иначе преди 27 години го видях с очите си в град Цюрих. Купуваш си специална торбичка за смет от почти всеки магазин, която струва поне десет пъти по-скъпо от обикновена такава. Пълниш я догоре и просто я поставяш пред входа на дома си. Специален камион събира тези торбички. Няма огромни контейнери,  преливащи от смет с тази мръсотия и лоша миризма около тях. Може да се подлъжеш, един два пъти да сложиш сметта си в обикновена евтина торбичка и някъде да я изхвърлиш, но хванат ли те, много ще съжаляваш за нарушението си. А там всичко се хваща, за разлика от тук, където все ни се разминава".

Виж коментарите (0)

Още по темата (20):
11.12.2024 Защо се увеличава таксата за битови отпадъци за пловдивчани?
11.12.2024 ИТН Пловдив умуват за новата такса "смет"
09.12.2024 ПП-ДБ: Бави ли кметът парите от бюджета, предвидени за районните кметове?
07.12.2024 Славчо Атанасов: По мое време Пловдив имаше пари, ниските данъци носят висока събираемост и просперитет
03.12.2024 Кметът на Пловдив вдига данъците, но той няма да ги плаща
02.12.2024 "Местни данъци и такси" с нов директор от днес
Още новини от Новини от Пловдив:
УМБАЛ "Свети Георги" запазва статута си
Зам.-кмет: Огромното ми желание е да посрещнем Нова година без за...
Младежи се разминаха на косъм от голяма трагедия в Пловдив
"Възраждане": Докога пловдивчани ще страдат от некадърното управл...
Пловдивчанин: Спрете този светофар, малоумно е!
Красимира била щастливо влюбена в друг преди убийството


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).