На 04 февруари се отбелязва Световният ден за борба с рака. От КОЦ – Пловдив изразяват своята подкрепа към хората с онкологични проблеми със събитие на открито, по време на което специалисти от лечебното заведение обсъждат с желаещите въпроси, свързани с различните по видове ракови заболявания. В кампанията участват началникът на II–ро отделение по медицинска онкология и хематология д-р Петър Петров, д-р Ива Панайотова- Маровска – дерматолог и д-р Митко Желязков – хирург-онколог, предава Plovdiv24.bg.
Интересът към инициативата е голям. Две от пациентките са записани за преглед в кожен кабинет, където ще се направят изследвания със специализирана апаратура, има записани и за хирургичен кабинет, съобщи д-р Петров.
Най-честите въпроси, с които гражданите се обръщат към специалистите, са свързани с кожни проблеми и бенки, които трябва да се проследяват за изключване на меланом. Други, оперирани от рак на гърдата, са питали за последващо лечение, а приключилите 5-годишната хормонална терапия са били записани за контролни прегледи.
"Основните рискови фактори, извън генетиката, са условията на живот и хранене. Тютюнопушене, хранене, телесно тегло, движение - това са основните неща, с които човек може да повлияе върху честотата на раковите заболявания и намалява до 20-30% риска от развитие на рак" - каза лекарят.
Заболеваемостта от различните видове рак в България е по-ниска от средната за Европа. На челно място са Скандинавските страни, като при тях води ракът на гърдата и ракът на простата при мъжете. У нас обаче има повече случаи от средноевропейските за рак на дебелото черво и рак на стомаха.
Основният бич е ракът на белия дроб. Интересното е, че България не е в челните позиции при това онкологично заболяване, въпреки, че страната ни е на първо място по тютюнопушене. Възможно е обаче статистиката да е малко изкривена, тъй като раковият регистър е почти заличен в последните години, смята специалистът.
За съжаление, от всички европейски държави само в България и Кипър има увеличение на смъртността от раково заболяване. В останалите страни, въпреки повишаването на заболеваемостта, има по 10-20 процента намаление на смъртността. Причината за по-високата смъртност у нас е липсата на профилактика.