От някогашната величествена постройка стърчат само разрушени стени, покривът липсва, а най-отдолу в партера са наредени магазини за килими. Сградата е с двама собственици - бизнесдамите Лиляна Моравенова и Ангелина Христова.
Те се съдят и това пречи да бъде премахнат опасният имот. По-голямата част от него е притежание на "МЛП Корпорация" и "Транс Елгол България", представлявани от Моравенова.
"М6" АД на Христова пък държи магазините. Именно тя обжалва в съда заповедта на кмета на район "Централен"за премахване на цялата сграда. Тя е издадена през август м.г. и е с предварително изпълнение, защото имотът е много опасен и хората от съседните кооперации протестират.
"М6" на Ангелина Христова е атакувала тази част от заповедта с аргумента, че нямала финансова възможност, а и имотът бил ипотекиран. Според кмета на "Централен" Георги Стаменов Христова обжалвала, защото притежава само магазините от полуразрушения склад. Ако той бъде премахнат, тя щяла да остане без собственост. Съдът е задължил притежателите да обезопасят рисковия имот.
Моравенова е поставила преградни пана по тротоара на бул. "Христо Ботев". Над магазините от страната на ул. "Авксентий Велешки" пък са разпънати мрежи, които едва ли ще устоят, ако зидовете тръгнат да падат.
"Реално нашата заповед за събаряне не може да се изпълни", казва кметът на "Централен" Георги Стаменов.
Той чака съдът да се произнесе. Преди 10-ина дни изпратил ново писмо до собствениците да предприемат мерки по укрепване на конструкцията.
"За съжаление нашето искане е с пожелателен характер. Сградата е без покрив, стърчат едни зидове и падащи мазилки", казва той.
Според Стаменов опасните постройки в центъра са не повече от 20-ина. Една от тях е на ул. "Скайлер" 9. Двамата собственици били предупредени да оправят фасадата, но не са го сторили.
Кметството е санкционирало единия с 1000 лева глоба, а другия - с 3000. Наказанията са различни, тъй като единият притежавал 2/3 от сградата, а другият - по-малката част.