Осъдиха България да плати 109 хил. евро на ромите, които бяха изгонени от Войводиново

Автор: Гено Петров
Коментари (7)
10:37 / 05.10.2022
9986
Със свое решение Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) установи, че българските власти са нарушили правото на личен и семеен живот (чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека) и на недискриминация (чл. 14 във връзка с чл. 8 от Конвенцията) на ромите, които в началото на 2019 г. бяха прогонени от пловдивското село Войводиново, съобщиха от БХК.

Прогонването бе провокирано от сбиване на 6 януари 2019 г. следобед на улица в селото. Двамата братя Асен и Борис Пакетови от местната махала пребиват 33-годишния командос Валентин Димов, защото им направил забележка за неправилно пресичане.  В резултат той бе хоспитализиран за няколко дни. Извършителите бяха незабавно арестувани, обвинени и в началото на април 2019 г. осъдени на различни срокове условно лишаване от свобода.

Инцидентът предизвиква гняв сред местните жители, които в 18:00 ч. на същия ден се събират на протест в центъра на селото. Групи от Пловдив също се присъединяват към протестните действия. Полицията и жандармерията от Пловдив пристигат на място, за да осигурят обществения ред.

Протестиращите обикалят из улиците на селото, скандирайки антицигански лозунги. Около 22:00 ч. кметът на селото отива в ромския квартал и казва на всички роми да напуснат селото веднага. Няколко обитатели на ромския квартал повикват таксита от Пловдив, както и близки с автомобили, и напускат в паника. Някои от обитателите не успяват да се изнесат, скриват се в къщите в квартала и напускат селото през следващите дни.

Общо около 100 роми напускат селото и оставят ромския квартал изцяло необитаем. Напусналите включват, наред с другите, бременни жени, деца, възрастни хора и хора с увреждания. Те намират временен подслон при роднини, приятели, в бараки и изоставени постройки в Пловдив, в населени места в близост до Пловдив, а някои са принудени да отпътуват до населени места, които са на 300 и повече километра от града. Някои от напусналите са принудени да променят местопребиваването си неколкократно в търсене на подслон. 

В следващите дни протестите във Войводиново продължават с изрични искания за трайно прогонване на всички роми от селото и за разрушаване на техните домове. В хода им участниците скандират расистки лозунги. По време на кулминацията на протеста на 11 януари 2019 г. в него вземат участие много бивши и настоящи военни, колеги на пострадалия, както и над 100 фенове на различни футболни клубове.

Събралите се отправят критики към кмета на Район "Марица“, че "не се предприемат решителни мерки срещу циганския произвол“. Два дни след инцидента, на 8 януари, заместник министър-председателят Красимир Каракачанов от партия ВМРО-БНД посещава селото. Там той разпорежда незабавно "разчистване“ на незаконните постройки във Войводиново и заявява: "Циганите в България станаха изключително нагли и търпимостта на българското общество се изчерпа“. Впоследствие всички постройки в ромския квартал са обявени за незаконни и подлежащи на премахване.

Преди това със заповед на кмета на Район "Марица“ са прекъснати водоснабдяването и електричеството в тях.

В решението си ЕСПЧ отбелязва, че тълпата е скандирала "мангали“ и "мърши“; че е имало поне един лозунг с надпис "Тук е България, а не Цигания“; че интервюирани от медиите протестиращи са призовавали етническите българи да се обединят и да вземат нещата в свои ръце, ако властите не изпълнят исканията им; че сред протестиращите са придошли и много футболни запалянковци от други населени места, скандиращи "Нека кажем "не“ на циганското беззаконие“; и че на 11 януари 2019 г. група български академици изпращат до властите отворено писмо с подкрепа за действията на вицепремиера Каракачанов.

На жалбоподателите са присъдени общо 109 000 евро като обезщетения за неимуществени вреди, както и 9000 евро за разноски по делото. Пред съда жалбоподателите бяха представлявани от Българския хелзинкски комитет (БХК).

"Този случай е ужасяващ пример за това колко стихийни са антиромските настроения в българското общество и колко склонни са българските власти да се съобразяват с тях, вместо да им противостоят“, коментира адв. Диана Драгиева от програмата за правна защита на БХК.

"Съдът в Страсбург изрично се позовава на колективната безотговорност на широк спектър институции от изпълнителната и съдебната власт по случая. Това е крещящ пример за неравенствата в защитата, която българската държава предоставя на гражданите си“, допълва тя.

"В решението си ЕСПЧ установява много сериозни пропуски в работата на съда и на прокуратурата“, коментира Красимир Кънев, председател на БХК. "След като е установено нарушението очакваме прокуратурата да разпореди разследване и да предприеме необходимото за ангажирането на наказателна отговорност на виновните“, допълни той.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (7)

Още по темата (79):
05.07.2024 Осъдиха Каракачанов за антиромските си изказвания във Войводиново
14.06.2021 Осъдиха Каракачанов за насаждане на омраза към ромите във Войводиново
12.05.2020 Братята роми, пребили командос, с нова грандиозна изцепка в Пловдив
28.08.2019 Българският хелзинкски комитет: Ромите от Войводиново бяха унижени
27.08.2019 Циганите от Войводиново завели над 50 дела срещу държавата
17.07.2019 Роми от Войводиново продължават да се жалят за бутнати къщи, но съдът ги
поряза
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдив е изправен пред голям проблем
Коледният дух завладява Пловдив
Известно пловдивско семейство станаха баба и дядо, зетят - марока...
Супер промоция от Драмата в Пловдив за Черния петък
Камарата на строителите обвиниха КАБ и САБ в лъжа след брифинга в...
"Столипиново в Европа" алармира за масово изселване на българи от...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).