© Plovdiv24.bg | | От 1800 деца с увреждания в Пловдив едва 90 ползват под някаква форма услуги за рехабилитация. В цялата област болните хлапета са 2920. Стряскащите цифри бяха огласени вчера на кръгла маса "Бъдещето на децата с увреждания - ти избираш".В момента повечето деца със здравословни проблеми са затворени вкъщи в изолация без достъп до социални услуги и подкрепа за родителите. Промени в правилника за социалното подпомагане изискват услугите да стигнат до тях - в селищата, където живеят. Затова по заповед на областния управител до края на май ще бъдат описани всички случаи - къде колко деца с какви увреждания има по общините. После ще се изработи регионална стратегия за 5 г. и ще се търсят възможности за разкриване на дневни центрове или пътуващи социални работници и логопеди по малките селища. Ще се разчита кметове да предоставят помещения.
В момента такива центрове се броят на пръсти - допреди 2 г. не съществуваха даже в Пловдив. Сега има 2 - в селището "Младост" и в дом "Олга Скобелева". 43 деца посещават втория, който бе създаден преди година, 11 са в списъка на чакащите. По един център има в Асеновград и Карлово, но са недостатъчни.
Мая Грозданова от общинската дирекция "Социални дейности" съобщи, че се обмисля услуга за майката и бебето в Дома за медико-социални грижи, сега се приемат само деца. Предстои също разкриване на центрове от семеен тип за напускащите това заведение. Те ще са в сградата в двора на социалния дом "Рада Киркович". Към центъра за деца с увреждания в "Олга Скобелева" се обмисля да стартира амбулантна социална работа - специалисти да посещават деца по домовете им. Има опасност обаче това да доведе до изолация.
Източник: в. "24 часа" |