ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
От 2011 г. в УМБАЛ „Свети Георги” ще присаждат сърце и черен дроб
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:38 / 21.11.2009Коментари (0)2004
©
Центрове по трансплантация ще заработят в 10 болници в страната, финансирането от МЗ ще е за извършена дейност

Център за трансплатации ще заработи в Университетска болница „Свети Георги" през 2011 г. , заяви изпълнителният директор на лечебното заведение доц. д-р Божидар Хаджиев. Новината бе оповестена по време на работна среща за обсъждане на Националната програма за развитие на трансплантацията, чийто домакин бе УМБАЛ „Свети Георги".

Дискусията е част от кампанията на Министерството на здравеопазването и на нея присъстваха директорът на Изпълнителната агенция по трансплантации д-р Теодора Джалева, доц. Вилиян Платиканов - консултант по трансплантология в МЗ, координаторите за Пловдив и региона, както и трансплантирани пациенти.

Предвиждаме след две години при нас да се извършват операции за присаждане на сърце и черен дроб, каза доц. Хаджиев. Той обясни, че преди да стартира работа трансплантационният център, в болницата трябва да се открие имунологична лаборатория.

Не се съмнявам, че УМБАЛ „Свети Георги" като най-голямата болница в Южна България, ще отговори на изискванията на МЗ да създаде свой трансплантационен център, каза изпълнителният директор на лечебното заведение. До 2011 г. ние освен от финансиране, ще имаме нужда и от изграждане на организация за работата в центъра. Ще трябва също така да съгласуваме нормативната уредба с изискванията на МЗ и българското законодателство, уточни доц. Хаджиев.

В общо 10 болници в страната ще има центрове по трансплантация, чието финансиране ще е според извършената дейност. Всички останали здравни заведения ще бъдат подготвени да се свързват с центровете, когато имат донори на органи или пациенти, които се нуждаят от присаждане, съобщи по време на срещата в Пловдив доц. Платиканов.

При структурирането на основните дейности Фонд за трансплантация и ИАТ ще се възползват от вече доказания успешен опит на Испания, където всички анестезиолози и среден медицински персонал са подготвени за работа в трансплантационен сектор, подчерта д-р Джалева. В Испания има и единна електронна мрежа, която проследява състоянието на възможните донори и на най-спешните случаи за трансплантация, обясниха от ИАТ.

До края на другата седмица в България също ще заработи подобна мрежа, в момента е активна демоверсията на специализирания софтуер, поясни д-р Теодора Джалева. До информацията в него оторизиран достъп ще имат по двама реаниматори и един психолог във всяка болница. На всеки 24 часа в системата ще се подава информация за състоянието на пациентите в кома. Обикновено техният летален край е причина органите им да могат да се използват за трансплантация, ако роднините дадат съгласие.

На този етап поради религиозни съображения и недоверие в медицинското съсловие като цяло близки на пациентите в кома често отказват да предоставят органите им за присаждане, обясни доц. Платиканов. В страната няма търговия с човешки органи, бе категоричен консултантът по трансплантология. В момента у нас е добре развито дарителството на органи от живи донори - обикновено роднини. Искаме да развием обаче и трупното донорство, каза д-р Джалева.

През август т. г. правителството взе решение да се създаде Център „Фонд за трансплантация" с цел подпомагане на граждани, които се нуждаят от трансплантации на органи и стволови клетки в България или в чужбина. Освен разяснителна кампания в страната, д-р Джалева и доц. Платиканов посещават големите болници в страната, за да се запознаят с техническата база и подготвеността на кадрите за трансплантационна дейност, обясниха домакините на срещата.

През последната година в КАРИТ на УМБАЛ „Свети Георги" са преминали 1200-1400 пациенти. От тях потенциални донори са били 65-70 души, но в 90% от случаите роднините на починалите отказват да предоставят органите за трансплантация. Такъв е и средният процент на отказите за цялата страна, коментира доц. Хаджиев.

Тъй като вече сме част от ЕС, България трябва да следва европейските практики и да се присъедини към мрежата „Евротрансплант". Вече имаме индикации, че тази организация проявява интерес към страната ни, каза д-р Джалева. Представители на „Евротрансплант" са посетили България в петък, 20 ноември, за да се запознаят с възможностите на болничния сектор. За да ни приемат обаче, трябва да имаме вече работеща в цялата страна структура с постоянни екипи за експлантация и трансплантация на органи, коментираха участниците в срещата.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
X City 2024
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Водна криза
Кауза Колежа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: