"Изплашихме се в Германия, като чухме за пожара в "Мария Луиза", но нито за миг не се поколебахме, че педагозите, които отдавна познаваме, са действали най-професионално", заяви Мирко Шваниц, председател на германското дружество за подпомагане на домовете за български деца, на пресконференция, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Възпитателите Николай Дичев и Дафинка Стоянова, както и психологът Димо Гератлиев, който е бил в извънработно време, получиха благодарности от германските спонсори за бързата си адекватна реакция при пожара в дома миналия понеделник вечер. Според Шваниц педагозите са недооценени от българската общественост, затова пристигнали от Германия, за да им окажат своята подкрепа. Именно заради тях нямало ранени и загинали.
Не отговаряли на истината и твърдения на някои съседи, че децата били лоши. "Пушели пред дома?... И в Германия пушенето на ученици е разрешено пред училищата. Това ли ги прави лоши и невъзпитани?..." - отбеляза той.
И при инцидента, когато две деца от дома се нагълтаха с хапчета, пак бързата реакция на възпитателите спасила живота им. Малките търсели любов и внимание. Били подготвяни от психолози за връщането им в семействата, но родителите не ги искали. "Познавам едното дете от шестгодишно, сега е в пубертета. Освен че самата възраст е сложна, тези деца имат много по-тежки лични проблеми от връстниците им, отглеждани в семейства", подчерта Шваниц.
Според изнесена от шефката на Националния алианс за работа с доброволци Ренета Венева статистика България е на 15-о място в света по опит за самоубийства при децата, в 99% от случаите ставало въпрос за подрастващи от нормални семейства с двама родители.
Два милиона евро са инвестирани пред последните 12 години в днешните къщички на "Мария Луиза", архитектурно изградени според европейските стандарти. След време и в България няма да има домове с по 70-100 деца, а приличащи, както е в Германия, на семейните жилища.
Журналистът Мирко Шваниц създава дружеството след като през тежката зима на 1997 г. прави репортаж за покъртително тежките условия в дома. Освен в материална база, германците инвестират във възпитателния процес. 500 евро заделят през 2010 за така наречената арт-терапия. С програма за 1500 евро ще се подготвят по-малките, на които предстои постъпване в "Мария Луиза", с 1600 евро ще бъдат закупени специални легла за деца със специфични проблеми. 1200 евро са предвидени за стипендии на бивши възпитаници на дома. Фотоволтаична инсталация за 15 хил. евро ще бъде монтирана, а приходите от нея ще се използват за непрестанното обучение и квалификация на персонала.
Пак за обучение на педагози и възпитатели с 3 хил. евро тази година ще стартира дългосрочна програма на стойност общо 300 хиляди, която ще се реализира с подкрепата на Нов български университет и университета в Мюнхен.
"Децата от дома водят кореспонденция с германски семейства, които са и дарителите. Във всеки един момент те искат да знаят за какво отиват парите им, точно с тях осъществяваме проектите", обясни Дора Шюц от дружеството.