От "Кауза Пловдив“ участваха в дебат за културната стратегия на Пловдив
Днес се осъществи среща между представители на пловдивския културен елит и кандидатите за местното управление. Темата бе културното развитие на Пловдив. От Коалиция "Кауза Пловдив“ участие взеха кандидатът за кмет Николай Бухалов, кандидатите за общински съветници Жорж Трак, Андрей Андреев и Едуард Сарафян.
Всеки от политическите екипи трябваше да представи своя концепция за културната стратегия на града, как си представят културата в Пловдив след 2019 г., какви проблеми срещат в културните институции и какви проекти предвиждат занапред, за да продължат да дават самочувствие на пловдивчани.
"Винаги трябва да говорим за устойчивост на културата, защото освен че довежда много от туристите, спомага и за цялостното развитие на пловдивчани и на града във всеки един аспект“, коментира Николай Бухалов.
"Виждам три основни стълба в културата, между които трябва да има относителен баланс – културно-историческо наследство, културната инфраструктура и хората, които правят изкуството. Засягам третия стълб, защото аз съм по средата на веригата като преподавател в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев“, след изхода са институциите, а при входа - училищата, които подготвят кадрите. Положението там е трагично и трябва добре да помислим как са заплатени тези хора, защото това е изключително тежък и високо квалифициран труд“, допълни още Едуард Сарафян.
Активно участие взе музикологът д-р Андрей Андреев, който посочи, че оперният театър не е просто сграда, а е духовно средище на целия Балкански полуостров. "Важно е да се работи около този културен гръбнак, който включва и музикалното училище, и академията за изкуства“.
На срещата бе представена и идеята да се подпише меморандум, който да улесни диалогът между местното управление и културните институции. Също така, и да се коментират наболелите теми като съдбата на Фондация "Пловдив 2019“ след приключване на дейността й по Пловдив – Европейска столица на културата.
"Пловдив има стратегия за културата и тя е добре предначертана до 2024 г. Въпросът е да се спазва и да се актуализира всяка година в пряк контакт между властта и хората, които упражняват реално културата в нашия град. Относно "Пловдив 2019“ - трябва да е устойчива, но не харесвам начинът по, който се политизира. Има бъдеще и не трябва да се започва отначало. След един анализ могат да се изведат добрите примери. Но не бива тя да изметва функциите на отдел "Култура““, сподели позицията си Жорж Трак.