© Plovdiv24.bg | | Бивши и настоящи студенти от МУ - Пловдив: | виж още | |
На шумно тържество преди няколко дни, Медицинският университет откри два нови центъра. Тогава от Plovdiv24.bg зададохме няколко доуточняващи въпроса към МУ:1. Кога ще бъдат въведени в експлоатация новите центрове на университета?
2. Колко струва симулационния и тренировъчен център на МУ?
3. Разполагат ли центровете с всички необходими разрешителни?
4. Кога ще бъде получена безвъзмездната финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие в размер на 85% за центъра за невронаука?
5. Защо центърът се нарича за "транслационна невронаука"?
6. Кои са ръководителите на двата проекта?
Ето и отговорите, които плучихме вчера:
Комплексът за транслационни невронауки и Симулационният и тренировъчен център на МУ-Пловдив на този етап разполагат с необходимите разрешителни за новопостроена сграда. По отношение на оборудването за въвеждане в експлоатация апаратурата не подлежи на специален лицензионен режим.
Двете структури се подготвят за активна дейност наесен, със започването на учебната година. Междувременно се извършва обучение за работа с магнитно-резонансния томограф в други университетски центрове, както и подготвителна работа за стартиране на дейността на научния център. На този етап проектът по Оперативна програма BG161PO003-1.2.04-0024 - "Създаване на изследователски комплекс за транслационна невронаука", още не е документално приключен. Съгласно програмата на проекта е доставена и монтирана апаратурата. Предстоят процедури в рамките на програмата. При почти всички национални и национални с европейско финансиране проекти финансовата помощ не се осигурява предварително, а след предаването и отчитането на документацията на проекта в съответствие с изискванията на финансиращите органи. В този смисъл финансирането от Оперативната програма ще бъде възстановено на Университета след окончателното отчитане на проекта.
Името на комплекса съответства на името на проекта. Изследователските цели на комплекса са проучвания на базата на транслационната медицина и по-специално транслационна функционална невронаука.
Ръководител на проекта за създаване на Комплекс за транслационни невронауки е Ректорът на МУ-Пловдив - чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев, дмн. Симулационният и тренировъчен център не е изграден по проект, а е собствена инвестиция на МУ-Пловдив в размер на 971 410 лв. Координатори за дейността му са доц. д-р Благой Маринов - патофизиолог от Медицински факултет, и д-р Гюрай Ходжев - анестезиолог. |