Припомняме, че става въпрос за колективния иск, подписан от бизнесмена Любозар Фратев, Асоциацията за европейска интеграция и права на човека, сдружението на предприемачите - "Бизнес експертен съвет", Емилия Недева, адвокатите Михаил Екимджиев и Катина Бончева. Исковата молба е заведена срещу общината и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и се основава на данни от Италианския статистически институт, според които в периода 2007-2011г. Пловдив е сред градовете с най-лошо качество на въздуха по показателя концентрация на фини прахови частици с диаметър под 10 микрона.
В иска се казва още, че ответните институции не са изпълнили задълженията си за контрол върху дейностите, засягащи чистотата на атмосферния въздух и в него се претендира Община Пловдив и РИОСВ да бъдат осъдени да преустановят бездействието си и да предприемат ефективни действия за опазване на околната среда и чистотата на въздуха в града. Не са предявени имуществени претенции за заплащане на обезщетение.
"Въздухът в Пловдив е много мръсен и уврежда здравето на пловдивчани и на неговите гости. Това прави града ни непривлекателен както за туристи, така и за инвеститори", коментира специално за сайта ни преди време Фратев по темата.
"Ако водата, която тече от крана, не е чиста - можем да си купим минерална такава... ако има образувала се локва, вследствие на дупка - можем да я прескочим... но въздухът не може да бъде сменен или купен... просто не може да дишаме настрани...", със съжаление каза още той.
Фратев поясни, че България ще търпи и санкции за неизпълнението до края на 2010 г. на Програмата за подобряване качеството на атмосферния въздух, което ни бе предписано от Европейската комисия.
"Не стига, че дишаме най-мръсния, вреден и опасен въздух, ами ще трябва и да плащаме", възмутен коментира бившият общински съветник и допълни: "Нямаме никакви финансови претенции, просто искаме някой да си свърши работата".
Адвокат Михаил Екимджиев също потвърди пред репортер на сайта, че молбата не е свързана с искане за финансово обезпечение. "Искаме решение на съда, което да осъди Община Пловдив и РИОСВ - гр. Пловдив да предприеме ефективни действия за опазване чистотата на атмосферния въздух в града ни, а в срок от шест месеца след влизане в сила на съдебното решение да се осигури достигане на нормативно допустимите нива концентрации на фини прахови частици в атмосферния въздух", категоричен беше той.
Според главния юрист на Общината Илиан Иванов все още не може да се каже какви са шансовете Община Пловдив да бъде осъдена. "Най-вероятно ще обжалваме, ако резултатът не е в наша полза", коментира по темата Иванов.
Според него делото ще е интересно по своята същност. "В исковата си молба жалбоподателите претендират, че чистотата на атмосферния въздух в града действително е на крайно незадоволително ниво. Тази чистота обаче се формира от няколко основни компонента: от битовите потребители, от автомобилите, замърсяващи с прахови частици и т.н. Така че е въпрос на доказване доколко Община Пловдив допринася за замърсяването на целия атмосферен въздух в града", коментира още шефът на Правната дирекция в Общината.
По делото са събрани над 3000 страници документи и доказателства от Общината, а то стартира на 8 март тази година в Окръжния съд на Пловдив.
Още по темата (415): | |