Отчетоха разминаване в броя на животните в Пловдивско от официалните данни
С oколо 30 % по-малко са дребните преживни животни (крави, кози, овце) в Пловдивско от тези, които са зачислени в Интегрираната информационна система за региона, съобщи на пресконференция началникът на Областната дирекция за безопасност на храните д-р Светозар Василев.
Това се установи след съвместна проверка на инспекторите от агенцията и местната управа в Пловдивска област, съобщи директорът на Областната дирекция за безопасност на храните в Пловдив. Като пример д-р Светозар Василев даде броя на говедата - през месец януари 2011 година в Интегрираната информационна система е имало 91 792 броя говеда, а към 20.06.2011 година броят им е 64 764 или той е намалял с 27 028 броя или с близо 30 %.
След приключване на преброяването се оказа, че в Интегрираната информационна система има приблизително двойно повече животни, отколкото на терена, каза д-р Василев. След направените проверки става ясно, че основна причина за несъответствието на животните в Интегрираната информационна система и действителното състояние в животновъдните обекти е обстоятелството, че стопаните не уведомяват регистрираните и официалните ветеринарни лекари за промяна на числеността на животните. Някой от собствениците продават, закупуват или колят животните за собствена консумация, но не уведомяват ветеринарните лекари за тези си действия, каза д-р Светозар Василев.
За това нарушение са съставени 154 акта на частни стопани, като глобите варират от 10 до 50 лева, съобщи директорът на Областната дирекция за безопасност на храните в Пловдив. Това се случва най-вече при стопани, които не се регистрират като земеделски производители и които не участват в програми за национални доплащания на Държавен фонд земеделие, каза д-р Василев. По думите му има и доста собственици на животни, които са починали и за това не са уведомени официалните или практикуващите ветеринарни лекари.
От проверката става ясно, че от общо 11 293 регистрираните в информационната система ферми, около 5000 вече не съществуват, каза д-р Василев. Инспекторите от отдел "Здравеопазване на животните" са установили също, че от проверените 130 обекта за отглеждане на биволи, реална дейност се извършва само в 56 от тях, съобщи д-р Василев. По данни от проверката в момента в Пловдивско се отглеждат 786 биволи.
Източник: Радио "Фокус"