"Поробен народ се освобождава, но разделен народ трудно се събира". В това е вярвал доктор Стоян Чомаков и е отдал целия си живот да обединява своите сънародници, живеещи в пределите на Османската империя. Почитан и уважаван от съвременниците си, днес той е забравен, въпреки че е един от апостолите в борбата за независима българска църква. Днес Пловдив си върна част от дълга към доктор Стоян Чомаков с откриването на паметна плоча в негова чест.
Доктор Стоян Чомаков е първият лекар на Пловдив. Той открива и първата аптека в града. Прави първата операция на перфориран хранопровод в Османската империя. Завършва медицина във Флоренция и специализира хирургия в Париж. И се връща в Пловдив. Майка му е сестра на Стоян, Вълко и Салчо Чалъкови - една от най-, ако не и най-влиятелната фамилия в града по това време. Баща му умира рано и грижата детето поемат вуйчовците му, които са замесени във всяка една проява на българщина в Пловдив, който по това време е под влиянието на гръкоманите. С парите на Чалъковци са построени църквите в Стария град, те са ктитори на Бачковския манастир и на Хилендарския и Зографския манастир в Атон. Вече пораснал и образован, доктор Стоян Чомаков поема от тях ролята на главен двигател в борбата за църковна независимост, в Цариград той организира свикването на общобългарски събор, в който представлява Пловдивската и Софийската епархии. 10 години траят тежките преговори, доктор Стоян Чомаков е един от малкото дейци, който участва във всички, живее в Цариград. Но с издаването на фермана, се връща в Пловдив. След Освобождението става министър на просвещението в първия кабинет на съгражданина си Константин Стоилов. След което отново се връща в Пловдив.
При всяко едно от посещенията си тук князете Фердинанд и Александър Батенберг отсядат винаги в дома му, където днес бе открита паметната плоча в негова чест. На церемонията говори Райна Петрова, кмет на район Централен и инициатор на създаването на плочата. Автор на барелефа е скулпторът Атанас Карадечев. Репортаж за официалното откриване- в новинарската ни емисия.