![](https://i.id24.bg/img/spacer.gif) © Plovdiv24.bg | ![](//i.id24.bg/tpl/plovdiv/img/spacer.gif) | Откриват паметника на Йосиф Шнитер в понеделник, научи репортер на Plovdiv24.bg. Информацията бе потвърдена от зам.-кмета Стефан Стоянов. 15-тонната скулптурна композиция на големия архитект, геодезист и инженер е монтирана в градинката на бившия Гроздов пазар. Автор е скулпторът Цвятко Сиромашки. "Много се радвам, че задачата, която си поставихме още преди 5 години, а именно изграждането на паметник на Шнитер, е вече реализирана", изказа преди време задоволството си пред наш репортер автора на композицията. Той припомни, че идеята за монумента е на сдружение "Добротворие" и на Община Пловдив, откъдето е осигурено и финансирането на проекта.
Скулптурната композицията символизира седемте хълма на града. 7 тона тежи камъкът с оригиналния подпис на архитекта. В детайли, става въпрос за 6 гранитни елемента, освен които е изграден и монумент на самия архитект. Във всяка част от композицията от гранитни камъни са вплетени, части от оригиналния градоустройствен план, който Шнитер е направил за Пловдив. По повърхността на гранитните фигури има и характерни за атмосферата на града щрихи, като стилизирано изображение на къщите от Стария град.
Йосиф Шнитер е автор на първия модерен регулационен план на град Пловдив, изработен в периода 1888-1891 и утвърден с княжески указ през 1896 година. След Освобождението (1878) е назначен за главен инженер и началник на техническата служба на Община Пловдив и заема длъжността до самата си кончина през 1914 година.
Сред най-известните сгради, проектирани и построени от него, са Девическото училище (сега Националната художествена галерия) в стил "неоренесанс", камбанарията "В памят Освободителям" на катедралата "Света Богородица" (1880-1881), църквите "Свети Георги Победоносец" (1881-1883) и "Св.св. Кирил и Методий" (1882-1884) в Мараша.
Той е проектант и ръководител строителството на десетки частни домове и обществени здания в Пловдив. Най-емблематичните му произведения са къщите на Йоаким Груев, Драган Манчов, братя Свещарови, Иван Герджиков, Иван Андонов, Константин Найденович, сградите на хотел "Метропол" и търговската компания "Орозди Бак" на улица "Княз Александър І".
С Решение № 427, взето с Протокол № 20 от 09.11.2006 г. на Общински съвет - Пловдив за изключителни заслуги в развитието на град Пловдив Йосиф Шнитер е удостоен посмъртно със званието "Почетен гражданин на Пловдив". |