В рамките на предлаганото от Балканското бюро обучение за Специалист по соларна техника на майстори от Югоизточна Европа по модерни занаятчийски професии, свързани с енергийната ефективност и с възобновяемите източници на енергия, подпомагано от Проекта за икономическо сътрудничество между провинция Райнланд - Пфалц и Югоизточна Европа, в модулни учебни курсове по теория и практика бяха обучени над 100 мултипликатори - специалисти/експерти по соларна техника от Албания, Босна и Херцеговина, България, Косово, Македония, Молдова, Румъния, Сърбия, Хърватска и Черна гора.
Географското разположение на тези страни с много слънчеви дни е предпоставка за успешното развитие на тази модерна професия, което изисква и подходящи съоръжения за обучение и работа. Практическият опит, свързан с монтажа и функционирането на тези системи е от решаващо значение за успеха на обучението. Новата мобилна соларна лаборатория и стационарното оборудване в МУЦТПО гарантират висококачествено практическо обучение.
Мобилната соларна лаборатория е оборудвана с инструменти за монтаж на фотоволтаични модули и слънчеви колектори, учебни модули за симулация и упражнения , и учебен софтуер за планиране и конструктивно разположение на фотоволтаичните и соларнотермичните съоръжения. Благодарение на спонсори, учебните системи са допълнени с реални компоненти.
Веднага след откриването в Междуучилищния център по изготвен график започва и практическата част от обучението за соларни техници от мултипликатори от цяла Югоизточна Европа, подготвени в рамките на програмата на Балканското бюро по тази модерна професия.
Първата група от 10 специалисти от Черна гора с местен мултипликатор започва работа в МУЦТПО от 06.11. до 12.11.2011 г.. Следват две групи от по 14 човека от Румъния в периода 13.11. - 26.11.2011 г. Практическото обучение ще се ръководи от Хери Бетингер, експерт от Занаятчийска камара Кобленц. Следващата група от 14 българи ще проведе практическото си обучение в новооборудваната лаборатория от 04.12. до 10.12.2011 г.
Германските експерти, ръководещи групите, ще проведат изпит в края на всяко практическо обучение. Успешно завършилите практическата част на курса ще получат сертификат.
Мобилната и стационарната учебна лаборатория по соларна техника в МУЦТПО Пловдив ще бъдат отлична основа за разгръщане на потенциала на соларната енергия в страните от Югоизточна Европа и ще повиши конкуретноспособността на индустрията, на малките и средни предприятия и занаятчиите на европейския пазар.
Новата придобивка на Междуучилищния център в Пловдив е още една причина за успешното развитие на съвременни, практически насочени, обучения в областта на възобновяемите енергийни източници и утвърждаването на МУЦТПО като обслужващо звено с модерни и отлично поддържани бази за професионално обучение.