Отнемат лицензите на Цигарената фабрика, търсят й купувач
Ръководството на Булгартабак Холдинг е взело днес решение на цигарените фабрики в Пловдив и Стара Загора да бъде незабавно отнет лицензът за производството на марките цигари на холдинга, които са общо шест, като се запази лицензът на двете фабрики за производство на тютюневи изделия. Това заяви председателят на Управителния съвет на Булгартабак Корнелия Нинова, цитирана от Investor.bg.
Синдикатите в пловдивската цигарена фабрика започват протестни действия срещу отнемането на лицензите, обяви днес един от синдикалните лидери във фирмата Никола Миленков. Идния вторник работниците от пловдивската цигарена фабрика, заедно с колегите си от старозагорската организират протести пред сградите на "Булгаргтабак холдинг" и Министерството на икономиката и енергетиката в София, каза още Никола Миленков.
Ръководството на "Булгартабак холдинг" е решило още производството на марките цигари, произвеждани до сега в Пловдив и Стара Загора, да се концентрират в другите две фабрики на холдинга - в София и Благоевград. Прехвърлянето на практика ще стане до 4-5 седмици. В двете фабрики в Пловдив и Стара Загора има още непродадени количества цигари, които ще се реализират през посочения период.
Корнелия Нинова посочи още, че за да се измени стратегията на приватизация на Булгартабак съгласно новите реалности, са необходими поне осем месеца.
Ако работят и четирите фабрики, то холдингът може да приключи настоящата година на загуба и да няма какво да се приватизира, заяви от своя страна изпълнителният директор Христо Лачев.
По думите му, фабриките в Пловдив и Стара Загора (произвеждащи Невада, Арда, ММ, Фемина и др.) завършват 2007 с прогнозна печалба от съответно 2,5 млн. и 3 млн. лв., но това е само защото са били прехвърляни средства от двете печеливши предприятия - в София и Благоевград, към посочените дружества.
В случай, че работниците на фабриките в Пловдив и Стара Загора, които са общо към 600 човека, решат да напуснат или бъдат съкратени, холдингът има готовност да им изплати обезщетения, за което са заделени над 10 млн. лв., заяви Лачев. Решено е на всеки напуснал или съкратен работник или служител да бъде изплатена по една брутна работна заплата за всяка година, отработена в съответната цигарена фабрика, но не повече от 20 заплати. Средната работна заплата във фабриката в Пловдив е 900 лв., а в Стара Загора - 700 лв.
Делът на продукцията на Булгартабак за миналата година за българския пазар е 75 на сто както във финансово, така и в натурално изражение, каза още Лачев. От началото на годината този дял е около 70 на сто.
Христо Лачев обясни, че холдингът има готовност да продаде двете фабрики при наличие на купувачи. Вече дори е проявен интерес от някои фирми, но не се знае дали той е насочен само към сградите на фабриките или към дейността им като цяло. Именно затова ръководството на холдинга запазва лиценза за производство на цигарени изделия на двете фабрики, за да могат при наличие на купувачи те да продължат да работят, както и за да може да бъдат продадени на по-висока цена, поясни Лачев.
Лицензът за производство на тютюневи изделия по принцип е безсрочен, обаче съответните контролни органи във всеки момент могат да направят проверка дали се спазват изискванията за поддържане на лиценза, каза още той.