Отсъствие на търсене при основните суровини отчитат на борсата
С наситено предлагане и почти пълно отсъствие на търсене при основните селскостопански суровини ще запомнят брокерите 4-та търговска сесия на Пловдивска стокова борса, проведена през периода 25-29 януари. Котировки "купува" бяха регистрирани единствено за маслодаен слънчоглед на ниво 495 лв/т без ДДС, но продавачите настояват твърдо на 540 лв/т без ДДС. Наред с досегашната котировка "продава" за хлебна пшеница на 230 лв/т без ДДС, вече е налице предлагане и на 235 лв/т без ДДС, като при неприсъствената търговия пшеницата се предлага дори на 250 лв/т без ДДС.
Продавачите на царевица пък оформят ценовите си желания при нива 225-230 лв/т без ДДС. Поддържаната от предходната седмица котировка „продава" за ечемик на 215 лв/т без ДДС прави опит също да се придвижи леко нагоре до 225 лв/т без ДДС. Нови предложения за продажба бяха афиширани за известни количества ръж на 220 лв/т без ДДС и за овес на 230 лв/т без ДДС.
Прави впечатление, че с изключение на слънчогледа, който е типична техническа култура, ценовите предложения за продажба на всички останали зърнени стоки са в тесните граници между 215 лв/т и 235 лв/т без ДДС. Тази характеристика на настоящия зърнен пазар е доста по-различна от предходните няколко години, когато се наблюдаваше значително разслоение в цените на различните земеделски стоки. Според борсовите специалисти това ценово „сплотяване" е силно повлияно от интервенционните изкупни цени в Европейския съюз, които са идентични за всички зърнени култури и са около 200 лв/т без ДДС. По този начин интервенционните цени играят ролята на „защитни цени" в кризисни времена за основните селскостопански стоки в ЕС-27. Земеделските производители обаче са в правото си да търсят по-изгодна реализация на своята продукция.
Добрата новина в настоящата ситуация е, че очевидно в количествено отношение добивите са достатъчни, а лошата - че платежоспособното търсене е свито до санитарния си минимум. Стабилни продължават да бъдат котировките „продава" на основните хранителни стоки. Брашното се предлага на цени 366,67 лв/т без ДДС за тип 500, 350 лв/т без ДДС да тип 700 и 250 лв/т без ДДС за тип 1150. Варивата са почти на едно и също ниво - сухият грах е на 1250 лв/т, а лещата - на 1200 лв/т без ДДС. Непроменена засега е и котировката „продава" на захарта - 1200 лв/т без ДДС. След опитите за пробив на цената на олиото в посока „нагоре" през последните 1 - 2 месеца, актуалните му предложения за продажба са в границите 1,65-1,70 лв/л без ДДС от български произход и 2,28-2,33 лв/л без ДДС за вносното.