© Строителство градът | | Това представлява 22-метрови засводен проход, който преминава под високия ранг седалки и въвежда зрителския поток в центъра на междинната хоризонтална пътека (диазома) на театъра | За предстоящия активен сезон на Античния театър в Пловдив ще бъде отворен автентичният северен вход откъм стария град. Неговото реставриране и експониране е заключителният етап от започнатите през 2008 г. от областната управа ремонтно-възстановителни дейности на емблематичния обект. Финансирането се осигурява от Министерството на културата. В края на миналата година с отпуснатите 70 хил. лв. започна разкриването на северния вход под ръководството на археолога Мая Мартинова-Кютова. Това представлява 22-метров засводен проход, който преминава под високия ранг седалки и въвежда зрителския поток в центъра на междинната хоризонтална пътека (диазома) на театъра. Входът е частично проучен в периода 1982- 1984 г. от археолога на Античния театър Лидия Ботушарова. Над свода му (на нивото на втория ранг седалки) е била изградена ложата за високопоставените гости и почетните граждани, от която днес са запазени само отделни подвижни елементи.
"С новото археологическо проучване се документираха две строителни фази в оформлението на входа - първата с квадри от пясъчник и градеж от ломен камък, споен с бял хоросан, и втората с квадри от сиенит и синхронен градеж от ломен камък, споен с хоросан с тухлен прах и фрагменти от тухли", съобщи археолог Мая Мартинова.
При разкопките са разкрити сектори от два дъговидни зида и един свързващ ги радиален. Това са неизвестни досега структури, които доказват наличието на още един, трети ранг седалки, изграден на конструкция. Според археологическото проучване неговият градеж датира от късноантичната епоха. Между конструкциите, върху скалния масив, е намерен и по-стар пласт от елинистическата епоха. В площта на изток от входа е проучен малък сектор от късноантична сграда с неизяснен план, а в площта на запад от входа е документиран раннохристиянски некропол, от който е проучено гробно съоръжение на млад индивид със стреховидно покритие от тегули, без инвентар.
Предвид установената висока културно-историческа и научна стойност на разкрития северен вход на Античния театър Междуведомствена комисия, свикана със заповед на директора на НИПК, разреши да се пристъпи към изготвянето на проект за консервация, реставрация и експониране. Разработката се изготвя под ръководството на арх. Вера Коларова, която е главен проектант-реставратор на Античния театър. В проектния екип участват още арх. Румяна Пройкова, арх. Жана Джугаланова и конструкторът инж. Райна Неделчева. "Стремежът е към минимална консервационно-реставрационна намеса, така че да съхраним автентичния характер на разкритите археологически структури", коментира арх. Вера Коларова. За достъпа до входа ще се изградят две стълбища откъм двора на Музикалната академия, които чрез междинна площадка ще се събират в централно стълбище, водещо към засводения проход. Все още не е изяснено дали ще е възможно възстановяване на императорската ложа, тъй като с наличния подвижен материал може да се направи само една хипотетична реконструкция, заяви арх. Коларова и обясни, че това е твърде вероятно да не се допусне от НИПК.
Главен изпълнител на археологическото проучване и реставрационно-консервационните дейности е фирма "Рест - Джовани Димитров". По предварителни разчети за цялостното разкриване и експониране на северния вход ще са необходими 230 хил. лв. До момента от Министерството на културата са отпуснати 120 хил. лв. Областната управа има готовност да инициира дарителска акция сред бизнеса на Пловдив за осигуряване на необходимото дофинансиране на обекта.
Източник: в."Строителство градът" |