Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още |
|
Апаратите са особено важни за развитието на ефективни методи за анализ и контрол на качеството на храни, биологични обекти и обекти на околната среда, обясни доц. Кметов. Внедряването им ще ускори процеса на покриване на Европейските стандарти за качество на химичните анализи и контрола. Същевременно с това ще подготвим експерти химици, чиито познания и умения ще отговарят на най-високите изисквания на на пазара на труда, смята ръководителят на катедрата.
Освен двата нови апарата в лабораторията работи и мас-спектрометър ICP-MS, който е закупен през 2009 г. със средства от проект DO 02-70 на Фонд "Научни изследвания". От две години той активно се използва за анализ на води, почви, растения, козметични материали и за обучение, каза доц. Кметов.
Според него освен за научна дейност, модерната апаратура ще се използва за обучение на студенти от специалностите "Химия", "Компютърна химия", "Химия с маркетинг" и "Медицинска химия". Новите спектрометри и лаборатории са важно условие за повишаване на нивото на подготовка и в магистърските програми "Спектрохимичен анализ", "Химия и екология" и "Екология и опазване на екосистемите".
Лабораторията се използва и в научно-изследователска дейност на докторанти в ПУ "Паисий Хилендарски".
На разположение на преподавателите и студентите в университета е модерна научна апаратура на обща стойност 1,8 млн. лева, закупена в края на 2011 г. по проект "BioSupport". Той е финансиран по Седма рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности, допълни доц. Кметов.
В Катедра "Аналитична химия и компютърна химия" по задачите на BioSupport работи групата FBA - Food and Bio-products Analysis Group. В нейния състав влизат доц. д-р Веселин Кметов, доц. д-р Виолета Стефанова, гл. ас. д-р Кирил Симитчиев, гл.ас. д-р Пенка Шегунова, гл. ас. Деяна Георгиева, ас. Стефка Начкова, хим. Евелена Върбанова и инж. физ. Стоян Тенев.
FBA групата активно си сътрудничи с европейските партньори от Испания - звеното на проф. Антонио Каналс от Университета в Аликанте и звеното на проф. Ервин Розенберг от Техническия университет във Виена, Австрия. Организират се разменни визити за трансфер на знания и опит и паралелно с това се подготвят се съвместни научни публикации и доклади.
Дейностите по проекта се изпълняват съвместно с Биологическия факултет, а целта му е развитието на изследователския потенциал и капацитет на биолози, химици и физици от Пловдивския университет. Координатор на проекта е проф. дбн Иван Минков, ръководител на Катедра "Физиология на растенията и молекулярна биология".