Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още |
|
"Пътуващият семинар има за цел да отдаде почит към патрона на висшето училище - Паисий Хилендарски, като същевременно с това се присъедини към националното честване на 250-годишнината от написването на "История славянобългарска". Паисий е живял и работил във всяка от "точките" на маршрута и изминавайки го за по-малко от 7 дни, участниците в семинара ще се фокусират върху значими теми като мястото на Паисий в езиковите, културните и историческите процеси, подготвили Българското Възраждане", заяви доц. Иванов. Този браузър не поддържа видео елемента.
Дебатите ще се провеждат в неформална обстановка, в приятна атмосфера, на път и под формата на гостуване при партниращи академични и обществени институции. Академичният стереотип е разчупен, участниците са хабилитирани преподаватели, докторанти, студенти, ученици, медийни партньори на университета. Чрез наблюдения върху културната памет ще бъдат възкресени малко известни факти за места, книги, книжовници и духовни средища, свързани с Паисий Хилендарски, каза още доц. д-р Живко Иванов.
Той подчерта, че пътуващият семинар "По стъпките на Паисий" ще проследи маршрута Пловдив - Нови Сад - Сремски Карловци - Асеновград и обратно с екип от учени, докторанти, студенти и ученици. Те ще хвърлят светлина върху делото на Паисий и източниците на историята, ще се срещнат с учени от Сърбия и други български университети, ще дискутират мястото на историята в нашето съвремие, ще представят резултатите от анкета, проследяваща какво мисли съвременният човек за Паисий и неговата история.
"По стъпките на Паисий" предхожда централното събитие - Международната научна конференция "Паисиеви четения", организирана ежегодно от Филологическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски". Тази година тя ще се проведе на 2 и 3 ноември и ще бъде посветена на 250-годишнината от написването на "История славянобългарска". Участие са заявили 210 представители на 52 научни институции от 15 държави", съобщи ректорът на висшето училище доц. д-р Запрян Козлуджов.
Юбилеят е вписан в официален календар на Световната културна общност и се почита във всички страни членки на ЮНЕСКО. В България честването на всички прояви, свързани с тази годишнина, е под патронажа на Президентството. Под почетния патронаж на Вицепрезидента г-жа Маргарита Попова ще се проведе и конференцията "Паисиеви четения". Официалното откриване е на 2 ноември от 10:30 ч. в Аудитория 6 на Ректората, съобщи доц. д-р Живко Иванов.
Сред поредицата от инициативи, с които Филологическият факултет на Пловдивския университет отбелязва юбилея, е издаването на преписи на Паисиевата история. През настоящата година ще бъде отпечатан първият - т. нар. "Геров препис", който Националната библиотека вече е предоставила за издаване. През 2013 г. се предвижда да бъде отпечатана "Първа Харитонова преправка на "История славянобългарска" - ръкописна възрожденска книга, съставена през 1831 от монаха таксидиот Харитон Рилец в село Змеево, Старозагорско.
В рамките на "Паисиеви четения" ще се състои кръгла маса с международно участие на тема "Българската езикова политика в условията на глобализация и европейска интеграция", както и тържествено честване на юбилея на проф. д.ф.н. Иван Куцаров, един от основателите на филологическото образование в Пловдив и бивш ректор на Пловдивския университет. Ще бъде открита и скулптурната изложба "Словото на изкуството - изкуството на словото" на "Група 9" - арт формация, в чийто състав влизат девет художници: Иван Ушев, Маргарит Гьорчев, Георги Великов, Димитър Митев, Николай Симеонов, Стелиян Стелиянов, Митьо Митев, Павлин Йорданов и Евгений Григоров.
Изложбата се състои от 48 авторски графични постера с изображения на първобългарски епиграфски писмени паметници, старобългарски азбуки "кирилица" и "глаголица", съвременни кирилски шрифтове и sms-езика.
(c) ПОТВ