ПУ и Политехниката на Шенджен откриват първия у нас китайско-български Център за професионално обучение
Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" и Политехниката на Шенджен сключват днес от 11:00 ч. договор за учредяване на Центрове за професионално обучение в областта на телекомуникациите и информационните технологии. Новината съобщи ректорът проф. д-р Запрян Козлуджов. Той и колегата му от утвърдения китайски университет - проф. Синдон Джиа ще положат подписите си под договора за сътрудничество в Заседателната зала на Ректората на ПУ "Паисий Хилендарски".
След това те официално ще открият Центъра за професионално обучение на Пловдивския университет и Политехниката на Шенджен в сградата на Ректората. Двете висши училища ще обменят добри практики и информация за най-новите изследователски достижения, ще организират лекции, лабораторни курсове, ще разменят предприемачески и културни визити. Професионалните образователни центрове ще насърчават студентския и преподавателския обмен с цел да се проучат двете образователни системи, за да се придобие по-цялостна представа за партньорската институция и да се "внедрят" нейните постижения, посочи проф. д-р Невена Милева, зам.-ректор на ПУ "Паисий Хилендарски", която е инициатор и основен двигател на проекта. Тя допълни, че в началото на другата година се планира откриването на реципрочния център в Политехниката на Шенджен. Начинанието се осъществява със съдействието на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие.
"Ние знаем каква добавена стойност дава международното сътрудничество на устойчивото развитие на висшето образование. Затова Пловдивският университет участва в това учредяване, което се надяваме да засили международното измерение и на двата университета и да допринесе за цялостния им напредък", категоричен е ректорът на ПУ "Паисий Хилендарски" проф. д-р Запрян Козлуджов.
Официално за представители на Професионалните образователни центрове в двата университета са назначени проф. д-р Невена Милева и проф. Джиджън Джао, директор на международния офис на Политехниката на Шенджен.
Пловдивският университет поддържа активни международни контакти с почти всички европейски страни, САЩ и страните от Азия и Африка. Участва самостоятелно или съвместно с други европейски университети в програми на Европейския съюз и в американски и швейцарски фондове за научни изследвания. Академичната общност развива отношения и с висши училища от Европа, Русия и Близкия изток, уточни проф. Милева.