© Plovdiv24.bg | | Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още | |
С работна среща на 21 март, в рамките на Международния методологически семинар "Подготовка на кадрите в областта превода, междукултурната и политическа комуникация в ХХІ век", Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 40 години от откриването на специалността "Руска филология" и от създаването на Катедрата по руска филология. Това съобщиха от висшето училище. Основни организатори са Катедрата по руска филология, Центърът за руски език и култура, Центърът за езици и интеркултурна комуникация в ПУ "Паисий Хилендарски". Проявата се организира съвместно с Нов български университет, разказа гл. ас. д-р Надя Чернева, научен секретар по международна дейност, мобилност, евроинтеграция, специализирани центрове и кабинети към Филологическия факултет на Пловдивския университет.
Участници в работната среща за годишнината са преподаватели, докторанти, студенти от катедрите по лингвистика, превод, междукултурна комуникация и политически науки. Наред с българските колеги от НБУ и СУ "Св. Климент Охридски", ще гостуват и представители на множество руски университети - Московски държавен университет (МГУ), Московски държавен педагогически университет (МГПУ), Пермски национален изследователски политехнически институт (ПНИПУ), Висше училище по икономика (ВШЭ) - Москва, Национален изследователски университет (МИЭТ) - Москва, Нижнегородски държавен лингвистичен университет (НГЛУ), Тюменски държавен университет, Челябински държавен университет, Институт по социално-педагогически технологии и ресурси в Набережни Челни и др. Очакват се и гости от Института по мениджмънт, интеркултурна комуникация и превод (ISIT) в Париж, Франция.
В рамките на работната среща ще бъдат представени сферите на научни интереси и постиженията на преподавателите и докторантите през 40-те години от откриването и развитието на специалността "Руска филология". Във фокуса на срещата е и формирането на интелектуална платформа за обмен на опит, идеи и решения на значими образователни проблеми за развитието на междудисциплинарно, междууниверситетско и международно сътрудничество, както и разработването на механизми за съвместна работа между руските и българските висши училища. |