© Plovdiv24.bg | | Катедра "Приложна и институционална социология" към Философско-историческия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" стартира нова бакалавърска програма - "Социология на правото, икономиката и иновациите". Това съобщи днес при представяне на специалността преподавателят в нея - социологът д-р Мирослава Радева.Програмата ще се изучава от новата академична 2012/2013 година и акредитираният прием по нея е 50 места. Тя ще се осъществява съвместно с Юридическия факултет на висшето училище. По време на четиригодишното си обучение бъдещите бакалаври ще изучават преди всичко дисциплини, свързани с конкретните социални проблеми на българското общество, обясни ръководителят на катедрата доц. д-р Иво Христов.
През последните десетилетия възникнаха професионални ниши на социологическата реализация в корпоративния сектор, в реформиращата се държавна и общинска администрация, в гражданския сектор, в т.нар. нови индустрии, основани на услугите, в социологически и медийни агенции, мозъчни тръстове, научни институти и др. Налице е силна тенденция към "социологизиране" на икономиката, правото, педагогиката, журналистиката и др., подчерта доц. Христов.
Студентите ще получават задълбочена подготовка по приложна социология. Тя включва знания по количествени методи и по статистика като тяхна основа, както и по редица качествени методи за изследване на социални, политически и икономически явления. В обучението са въведени така наречените "професорски класове", които обвързват преподаването с изследователски практики на водещи социологически агенции, като Институт за маркетингови изследвания - GfK Bulgaria и MBMD, потвърди ръководителят на Катедрата по приложна и институционална социология.
Правносоциологическият блок от дисциплини ще дава конкретни познания за формата на държавното устройство и държавното управление, за трите вида власти и разделението между тях, както и за форми в пазарната икономика - сделки, търговски дружества и търговци, форми на стопански оборот и т.н.
Икономическият блок дисциплини разглежда създаването на икономическа стойност и нейното управление на равнище национална икономика. Специален акцент е поставен върху управлението на човешкия фактор в икономиката и поведението на потребителите.
Блокът "Наука, технологии, иновации" развива предприемаческите умения на студентите. Той акцентира върху особеностите на съвременните "общества на риска" и последиците от иновациите в информационните и комуникационни технологии, био- и нано-технологиите, екологията и др.
За студентите са предвидени три летни практики по "Емпирични социологически изследвания", "Пенитенциарни институции, институции по социални грижи, агенция по заетостта" и по "Иновации и предприемачество". Тези специализирани теренни проучвания ще се провеждат в държавни агенции, иновативни малки фирми, научни лаборатории, големи технически системи и инфраструктурни съоръжения. В тях, както и в приложните дисциплини в трети и четвърти курс, студентите развиват умения за използване на различни изследователски техники и методи, поясни доц. Христов.
Бакалаврите ще придобиват знания и по теорията на социалната политика и основните социални програми и мерки у нас и в Европейския съюз. Обучението включва данни от национални и международни изследвания, което позволява да се направи анализ на състоянието и тенденциите на всеки от разглежданите социални проблеми в сравнителна перспектива.
Завършилите "Социология на правото, икономиката и иновациите" ще получат професионална квалификация "социолог" и ще имат компетенции за професионална реализация в широк кръг от институции и организации в държавния и частния сектор, заяви доц. д-р Иво Христов.
Младите хора ще имат и необходимите компетенции за работа в социологически агенции и научни институти, където да бъдат специалисти по моделиране и провеждане на приложни изследвания. Разбира се, не на последно място - те ще получат квалификация и за работа в средните училища като преподаватели по обществени науки и гражданско образование.
Желаещите да следват "Социология на правото, икономиката и иновациите" имат три възможности за кандидатстване и балообразуване. Неположилите държавен зрелостен изпит могат да се явят на тест по история на България, математика, английски език, немски език, френски език, руски език, испански език или български език. Получената оценка се учетворява и към нея се прибавят оценките по български език и литература и по история от дипломата за средно образование.
Тези, които вече са се явявали на ДЗИ, освен теста по някой от изброените вече предмети трябва да предоставят резултатите си от матурата по български език и литература и от втори положен зрелостен изпит.
Третият вариант за кандидатстване включва утроената оценка от втория ДЗИ плюс удвоената оценка от матурата по български език и литература и оценката по математика - по избор от дипломата за средно образование или от ДЗИ. |